zootechnik

Praca zootechnika dla wielu osób może wydawać się pracą marzeń. Mowa tutaj oczywiście o osobach, które kochają zwierzęta. Jednak taka sympatia to nie jedyny wymóg, który konieczny jest to wykonywania tego typu zawodu. Liczą się również pewne umiejętności oraz cechy charakteru. Nieważne więc czy praca w zoo była twoim marzeniem od dzieciństwa, czy też może jest to coś, o czym myślisz stosunkowo od niedawna – ważne, że musisz widzieć, co trzeba zrobić, aby móc pracować na takim stanowisku. W jaki sposób zostać zootechnikiem? Czego wymaga się od kandydata na to stanowisko? Dzisiaj odpowiemy na wszystkie te pytania. Bez zbędnego gadania – zaczynamy!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-zootechnikiem/ 

Jak zostać zootechnikiem?

Czysto teoretycznie do pracy zootechnika nie trzeba posiadać zbyt wielu kwalifikacji. Jeśli chodzi o zajmowanie się zwierzętami hodowlanymi czy też domowymi, naukę zajmowania się nimi możemy wynieść nawet z własnego domu. Jeśli wychowaliśmy się na wsi w domu z polem, a nasi rodzice lub dziadkowie posiadali zwierzęta hodowlane prawdopodobnie wiemy jak się nimi zająć. Ciężej jest jednak z dostaniem pracy w zoo czy akwarium lub tez instytucie badawczym.

Co jest wymagane od kandydata na stanowisko zootechnika?

Pracodawcy będą wymagali od nas głównie ukończenia uczelni wyższej, która będzie potwierdzeniem naszych umiejętności i kwalifikacji w takim zawodzie. Na studia o takim kierunku nie jest się łatwo dostać o

Jednak będzie to prostsze, niż starane się o miejsce na weterynarii. 

Jeżeli jednak ukończymy studia weterynaryjne, to nie ma żadnych przeszkód, abyśmy mogli pracować również w zawodzie zootechnika. Niestety nie jest to możliwe w drugą stronę. Sama zootechnika nie pozwala nam na wykonywanie zawodu weterynarza. Ukończone studia dają nam potwierdzenie kwalifikacji i umiejętności, które będą kluczowe dla naszego przyszłego zawodu.

Zagadnienia, które czekają nas na studiach jako zootechnik

Zagadnienia, które czekają nas po udaniu się na uczelnie wyższą to między innymi:

  • zoologia i ekologia;
  • chemia i biochemia;
  • mikrobiologia;
  • genetyka i metody doskonalenia zwierząt;
  • uprawa roślin, przygotowanie i konserwacja pasz, żywienie zwierząt;
  • chów i użytkowanie zwierząt gospodarskich, biologia rozrodu;
  • higiena, dobrostan i ochrona zdrowia zwierząt gospodarskich;
  • organizacja produkcji zwierzęcej;
  • zarządzanie gospodarstwem, globalizacja w produkcji zwierzęcej, systemy jakości, ochrona własności przemysłowej i prawa autorskiego;
  • biotechniki rozrodu, gospodarka paszowa i biotechnologie w produkcji pasz;
  • obrót produktami pochodzenia zwierzęcego i przetwórstwo.

Zobacz też: http://www.nadwisla.pl/akwizytor-jak-nim-zostac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here