Najlepsze ćwiczenia na pamięć

Trening mózgu warto wykonywać już od najmłodszych lat. Pomaga doskonalić inteligencję i pamięć, zwiększa umiejętność koncentracji i jest przydatny w usprawnieniu procesu uczenia się. Dodatkowo regularnie wykonywane ćwiczenia na pamięć procentują na przyszłość – w jesieni życia, kiedy funkcja pamięci w naturalny sposób słabnie.

Na czym polega trening mózgu?

Nasz mózg uwielbia wyzwania i łamigłówki. To dzięki nim tworzą się nowe połączenia neuronalne i mózg pracuje sprawniej. Trening mózgu polega zatem na dostarczaniu mu zadań do rozwiązania, a im mniej oczywiste jest rozwiązanie, tym lepiej. Do treningu mózgu doskonale przydają się wszelkie zagadki logiczne, rozwiązywanie krzyżówek, gra w szachy i sudoku, a także odnajdywanie różnic w szczegółach na podobnych obrazkach, rysowanie dwiema rękami jednocześnie i odnajdywanie drogi w labiryncie na kartce i w rzeczywistej przestrzeni. Wszystkie te zadania pomogą wzmocnić nasze zdolności poznawcze.

Ćwiczenia na pamięć – jakie wykonywać?

Ćwiczenia na pamięć pomagają rozwijać i utrwalać funkcję umysłu polegającą na zapamiętywaniu nowych informacji oraz ich utrwalaniu w tak zwanej pamięci długotrwałej. Oczywiście ważna jest też umiejętność przypominania sobie tego, co w danym momencie potrzebne.

Doskonałym ćwiczeniem na pamięć jest zapamiętywanie wierszy, rymowanek i całych tekstów. Można też zapamiętywać daty i wydarzenia historyczne oraz nazwy miejsc i nazwiska postaci.

Dobrym sposobem na zapamiętanie jest tworzenie asocjacji, czyli skojarzenie danej informacji z bodźcami zmysłowymi (kolorem, dźwiękiem), które pomogą przywołać ją z pamięci. Można też stworzyć historyjkę łączącą elementy, które mamy zapamiętać – łatwiej będzie je sobie później przypomnieć.

Świetnym ćwiczeniem jest też zapamiętywanie układu figur czy obrazków. Ćwiczenia na pamięć warto wykonywać w formie zabawy, tak by nasz mózg nie postrzegał ich jako przykry obowiązek.

Co jeszcze na pamięć?

Mózg dla prawidłowej pracy potrzebuje snu i odpoczynku. Weźmy to pod uwagę, jeśli chcemy do późnej starości cieszyć się sprawnym umysłem i dobrą pamięcią. Nawet nadmiar ćwiczeń na pamięć może zadziałać odwrotnie – zmęczony mózg odmówi współpracy.

Dla dobrej pracy mózgu ważna jest też odpowiednia dieta. Odpowiednia, czyli zdrowa, zbilansowana i dostarczającą wszystkich niezbędnych składników odżywczych, w tym elektrolitów. Prawidłowe nawodnienie i odpowiedni poziom elektrolitów są niezwykle istotne dla pracy mózgu, ponieważ to właśnie elektrolity (ujemnie lub dodatnio naładowane substancje rozpuszczalne w płynach ustrojowych) są odpowiedzialne za przesyłanie impulsów nerwowych w mózgu.

Jeśli zatem chcemy mieć dobrą pamięć i cieszyć się nią także w jesieni życia, ćwiczmy regularnie nasze zdolności poznawcze i nie zapominajmy o piciu wody. Odpowiednia jej ilość to minimum dwa litry dziennie, także w postaci soków warzywnych i owocowych oraz zup i wywarów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here