Jak poprawić swoją historię kredytową

Historia kredytowa może mieć znaczny wpływ na to, czy otrzymamy od banku pozytywną decyzję kredytową, czy też spotkamy się z odmową. Wiele osób o niej zapomina, a potem dziwi się, że mimo wysokich dochodów nie może otrzymać kredytu. W takim razie jak poprawić swoją historię kredytową, aby nie spotkać się z taką sytuacją?

Czym jest historia kredytowa?

Historia kredytowa to lista naszych dotychczasowych zobowiązań i tego, czy spłacaliśmy je w terminie. Banki ustalają historię kredytową potencjalnego kredytobiorcy za pomocą informacji przechowywanych przez BIK.

Biuro Informacji Kredytowej współpracuje ze wszystkimi bankami i dużą ilością firm pożyczkowych, tak więc, jeśli aktualnie spłacamy kredyt lub pożyczkę, jest duża szansa, że informacja o tym widnieje w BIK-u. Znajdują się tam zarówno informacje pozytywne, o ratach spłacanych w terminie, jak i negatywne – o opóźnieniach.

BIK przechowuje nie tylko dane o aktualnie posiadanych zobowiązaniach, ale także tych spłaconych. Jeśli dług został spłacony z opóźnieniem, to Biuro może zachowywać taki wpis przez 5 lat od spłaty zobowiązania, nawet bez naszej zgody. W przypadku spłaty długu w terminie, na dalsze przechowywanie informacji o nim potrzebna jest nasza zgoda.

Więcej informacji na tematy związane z kredytami i innymi usługami finansowymi znaleźć można na specjalistycznych blogach, takich jak https://kredytton.pl/.

Jak poprawić historię kredytową?

Istnieje kilka sposobów na poprawę historii kredytowej. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby, jeśli spłaciliśmy jakieś zobowiązanie w terminie, udzielić BIK-owi zgody na dalsze przechowywanie danych o nim. Takie pozytywne wpisy będą działać na naszą korzyść i zmniejszą wpływ jakichkolwiek negatywnych wpisów na naszą sytuację.

Ponadto warto co jakiś czas brać niewielki kredyt bądź zakupić tani sprzęt na raty. Ważne jest, abyśmy byli całkowicie pewni, że będzie nas stać na terminowe płacenie rat. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spłacić taki dług wcześniej, jeśli możemy sobie na to pozwolić. W ten sposób szybko i niskim bądź zerowym kosztem wygenerujemy pozytywne wpisy, a więc tym samym poprawimy swoją historię kredytową.

Artykuł powstał we współpracy z portalem https://kredytton.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here