Wypryski na plecach

Trądzik to jedna z najczęściej występujących chorób skórnych niezależnie od wieku. Jego przebieg może się różnić w zależności od przyczyn powstawania niedoskonałości, a także indywidualnych predyspozycji. Nie jest tajemnicą, że wypryski pojawiają się nie tylko na twarzy, ale bardzo często również na plecach. Nierzadko powodują one dyskomfort – zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Kluczem do ich zwalczania jest poznanie przyczyny problemu.

Trądzik na plecach – co warto o nim wiedzieć?

Z trądzikiem zmaga się większość osób w wieku dojrzewania, co jest związane z zaburzeniami hormonalnymi. Nagłe zmiany w gospodarce hormonalnej bardzo często powodują nie tylko nadmierne wydzielanie sebum, ale również nieprawidłowości w złuszczaniu martwego naskórka. Za główną przyczynę trądziku uważa się jego rogowacenie w ujściach kanalików łojowych, który stanowi idealne warunki do rozwoju bakterii.

Warto pamiętać o tym, że wypryski mogą pojawiać się nie tylko na twarzy, ale na całym ciele. Obszarami najbardziej narażonymi na obecność niedoskonałości są m.in. dekolt oraz plecy. Spowodowane jest to nagromadzeniem w tych miejscach gruczołów łojowych, które dodatkowo zasłaniane są przez warstwę ubrań. Z trądzikiem na plecach zmagają się zarówno nastolatki, jak i dorośli, jednak można z nim skutecznie walczyć.

Wypryski na plecach – skąd się biorą?

Mechanizm powstawania pryszczy na plecach wygląda bardzo podobnie jak w przypadku niedoskonałości na twarzy. Główną przyczyną jest wzmożona aktywność gruczołów łojowych. Nadmierna produkcja sebum w połączeniu z komórkami martwego naskórka przyczyniają się do zatkania ujścia mieszka włosowego. W powstałym czopie rogowym namnażają się bakterie, które prowadzą do nasilania się stanów zapalnych.

Trądzik na plecach – przyczyny

Zaburzona pracy gruczołów łojowych może być spowodowana różnymi czynnikami. Wśród nich najczęściej wymienia się zmiany hormonalne, które występują nie tylko w okresie dojrzewania. Z trądzikiem na plecach często zmagają się kobiety podczas miesiączki czy też menopauzy. Warto również zaznaczyć, że wypryski na plecach częściej pojawiają się u mężczyzn, co jest związane ze zwiększonym wydzielaniem sebum.

Pryszcze bardzo często są również wynikiem ze stosowaniem kosmetyków nieodpowiednio dobranych do potrzeb naszej skóry. W codziennej pielęgnacji najlepiej unikać produktów na bazie m.in. substancji syntetycznych, wosków czy parafiny, które mogą nasilać problem z zatkaniem ujścia gruczołów łojowych.

Nie bez znaczenia pozostaje również rola nadpotliwości. U osób ze skłonnościami do nadmiernego pocenia wzrasta ryzyko nasilenia stanów zapalnych. Z tego względu należy dbać nie tylko o codzienna higienę, ale również stawiać na ubrania wykonane z przewiewnych materiałów.

Z myślą o poprawie kondycji skóry na plecach warto prowadzić zdrowy styl życia. W praktyce mowa m.in. o zbilansowanej diecie bogatej w najważniejsze składniki odżywcze. Warto zrezygnować z przetworzonej żywności, ograniczyć tłuszcze zwierzęce i cukier oraz pić min. 1,5l wody dziennie, co pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Co zrobić z pryszczami na plecach?

Jak pozbyć się wyprysków na plecach? W pierwszej kolejności należy zadbać o odpowiednią higienę skóry. Warto unikać produktów komedogennych, czyli zatykających pory. Niekorzystnie na trądzik wpływają również substancje syntetyczne czy alkohol, który nadmiernie wysusza skórę. To z kolei wywołuje reakcję obronną, czyli wydzielanie jeszcze większej ilości sebum.

Podstawą pielęgnacji skóry na plecach jest również stosowanie peelingu – raz w tygodniu. Kluczem do sukcesu jest intensywne nawilżanie, co pozwala przywrócić skórze jej naturalną równowagę. Warto pamiętać o tym, że nieprawidłowo leczone zmiany mogą pozostawiać po sobie ślady, dlatego warto mieć w swojej kosmetyczce krem na blizny i przebarwienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here