Trasowanie przed obróbką – co to takiego?

0
2525

Precyzyjne prace warsztatowe polegające na nawiercaniu otworów czy wykonywaniu pogłębień w ściśle określonych miejscach obrabianego materiały wymagają zastosowania specjalistycznego sprzętu. Takim narzędziem jest suwmiarka traserska. To sprzęt zaprojektowany z myślą o zaznaczaniu śladów w materiale, który zamierzamy poddać dalszej obróbce. Zastosowanie tego typu narzędzia zwiększa precyzję i wygodę pracy, stając się doskonałą alternatywą dla mniej dokładnych miarek.

Zaznaczanie śladów

Zanim przystąpimy do nawiercania otworów w wybranym elemencie konstrukcyjnym, najczęściej musimy dokładnie określić, w których jego punktach takie otwory powinny się znajdować. O ile w przypadku roboczych konstrukcji dokładność wykonania otworów ma mniejsze znaczenie, o tyle przy produkcji mebli lub złożonych elementów metalowych jest to zdecydowanie ważniejsze. Zaznaczanie śladów przy pomocy suwmiarki traserskiej zwiększa precyzję pracy, umożliwiając nawiercenie otworów w dokładnie tych miejscach, które są wymagane. Standardowa suwmiarka traserska pozwala zaznaczać ślady na obrabianym materiale z precyzją do milimetra. Niektóre modele tego typu urządzeń wyposażone są również w dedykowany, twardy rysik, co ułatwia wykonywanie śladów przed nawiercaniem otworów lub cięciem.

Zastosowanie mikromierzy

Podstawowym przeznaczeniem suwmiarek traserskich jest zaznaczanie śladów na materiale przed jego dalszą obróbką. Tego typu sprzęt, w zależności od modelu i związanej z tym oferowanej przez niego skali, może być stosowany zarówno przy obróbce metali, jak i w stolarstwie, przy produkcji mebli z drewna litego lub płyt drewnopodobnych. Najprostsza suwmiarka traserska zwykle operuje na skali milimetrowej. Bardziej zaawansowany sprzęt wykorzystywany przede wszystkim przy obróbce metali pozwala na zaznaczanie śladów z większą precyzją sięgającą 0,1 mm. Co ważne, większość tego typu narzędzi wyposażonych jest w obrotową rolkę z funkcją zablokowania w pożądanej pozycji oraz wymienny rysik, którym zaznacza się ślad na obrabianym materiale. Metalowa igła jest wykonana ze specjalnie utwardzanego materiału, co chroni przed jej szybkim stępieniem.

W celu precyzyjnego wyznaczenie punktów pod otwory lub wytyczenia dokładnej linii cięcia stosuje się różne rodzaje narzędzi pomiarowych. Jedną z popularnych kategorii tego typu sprzętu są suwmiarki traserskie, czyli proste w obsłudze narzędzia przypominające linijkę z podziałką, ze śrubą zaciskową, a nierzadko także ze specjalnym rysikiem do zaznaczania śladów na materiałach różnego rodzaju – drewnie, tworzywie sztucznym, szkle czy metalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here