aktywność fizyczna

Zapotrzebowanie energetyczne określa ilość kalorii, którą potrzebuje organizm dla utrzymania obecnej masy ciała. Jednak każdy fanatyk fitness i entuzjasta zdrowia prawdopodobnie wiedzą, że aby stracić tłuszcz, potrzebujemy ujemnego bilansu energetycznego. Trzeba zatem zacząć jeść mniej albo zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne. Jak to zrobić?

Jak spalać więcej kalorii?

Podstawowym sposobem na zwiększenie zapotrzebowania energetycznego jest zwiększenie ilości spalanych kalorii. Kojarzy się to przede wszystkim z regularnymi sesjami treningowymi, biegiem na bieżni, podnoszeniem ciężarów lub długimi spacerami. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że oddzielne sesje treningowe nie spalają wcale aż tak dużo kalorii, jak mogłoby się wydawać. Jeśli poza treningami nasz tryb życia jest raczej siedząco-leżący, oznacza to, że tak naprawdę nasze zapotrzebowanie energetyczne nie może być wysokie. Jeżeli pomimo treningów i zdrowego odżywiania nie możemy schudnąć, odpowiedzią może być zwiększenie spalania kalorii spontaniczną aktywnością fizyczną z angielskiego (NEAT- non exercise activity thermogenesis). Termogeneza wynikająca z ćwiczeń – to energia spalania podczas zaplanowanego treningu, który wykonujemy celowo (np. podczas treningu na siłowni). Z kolei spalanie kalorii bez celowego wysiłku – (NEAT) – jest energią spalaną podczas wszystkich czynności, które robimy, gdy nie ćwiczymy. Oznacza to, że w ten sposób spalamy kalorie, kiedy wykonujemy zwykłe codzienne czynności jak np. koszenie trawnika, wchodzenie po schodach do biura itd. Kiedy staramy się schudnąć, zazwyczaj skupiamy się na spalaniu kalorii podczas ćwiczeń, co nie musi być wcale najlepszym rozwiązaniem, ponieważ to nasz ruch poza siłownią odgrywa kluczową rolę w udanym chudnięciu. Duży wpływ na zapotrzebowanie kaloryczne ma nasza praca – np. osoby pracujące w zawodzie wymagającym ciągłego ruchu, czyli pielęgniarki, kelnerzy lub kelnerki, pracownicy budowlani lub trenerzy osobiści stale angażują się w jakąś aktywność fizyczną, dlatego mają poziom NEAT wystarczająco wysoki, aby spalić dużo dodatkowych kalorii.

Dlaczego zwiększenie zapotrzebowania kalorycznego jest ważne?

Dlaczego zwiększenie aktywności pozatreningowej jest tak ważne? Prawda jest taka, że ​​obecnie niewiele się ruszamy. Z rozwojem technologii ludzie przestali wykonywać wiele czynności, które kiedyś były codziennością. Spędzamy coraz więcej czasu w miejscach, które wymagają długiego siedzenia: w biurach, w samochodach i na kanapie, dlatego nawet regularnie trenując bardzo trudno schudnąć. Zatem, aby ułatwić sobie proces chudnięcia, powinniśmy starać się wykonywać jak najwięcej czynności wymagających aktywności fizycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here