Co musisz wiedzieć o Brush Penach?

0
1936

Brush lettering jest obecnie bardzo lubianym hobby. I to nie tylko przez zapalonych miłośników rękodzielnictwa traktujących swoją pasję jako pracę zarobkową, ale również amatorów, stawiających na piękne i estetycznie wykonane dodatki. Wymaga odrobiny cierpliwości, wytrwałości oraz posiadania odpowiednich narzędzi. A jednym z nich są oczywiście Brush Peny.

Brush lettering – cóż to takiego?

Najogólniej mówiąc, mianem Brush letteringu określamy rodzaj nowoczesnej kaligrafii, wykorzystującej pisaki pędzelkowe o specyficznej, pędzelkowej końcówce, czyli wspomniane wcześniej Brush Peny. Podobnie jak w klasycznej kaligrafii, w Brush letteringu również chodzi o ozdobne pismo. Jedyna różnica polega na tym, że tworzone litery nie wymagają pojedynczego pociągnięcia wybranym narzędziem do pisania oraz ilość możliwych do wyboru przyborów jest o wiele szersza.

Brush Pen – jak się nim posługiwać?

Na rynku można spotkać się z ogromnym wachlarzem tych mazaków. W sprzedaży znaleźć można zarówno modele mniejsze i większe, czarne lub kolorowe, jedno- lub dwustronne, mniej lub bardziej elastyczne, przeznaczone dla początkujących, a także dla zaawansowanych. Niemniej jednak, bez względu na ostateczny wybór, ich wspólnym mianownikiem jest technika pisania. Cały proces pisania liter można uprościć do jednej, jakże charakterystycznej zasady, która mówi, że przesuwając Brush Pen do góry lekko naciskamy końcówkę (uzyskując cienką, delikatną linię), a kreśląc nim do dołu dociskamy pisak, przez co utworzona kreska jest grubsza i bardziej wyrazista. I choć wydaje się, że sztuka pisania Brush Penami nie wymaga jakiś specjalistycznych umiejętności, w istocie na początku może sprawiać niemałe trudności.

Jaki Brush Pen dla amatorów?

Na szczęście ogromna plejada pisaków pędzelkowych sprawia, że z łatwością można wybrać te, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania. Największą popularnością cieszą się te na bazie wody, ponieważ (w przeciwieństwie do markerów alkoholowych) nie przebijają na drugą stronę, wykazując się łagodnością dla niemal wszystkich rodzajów papierów.

Idealny Brush Pen dla początkujących nie może być również ani za twardy, ani za miękki, gdyż szalenie trudne będzie wówczas cieniowanie tworzonych liter. Nie bez znaczenia pozostaje również wygląd końcówki, która nie powinna być zbyt długa.

Obracaj swój Brush Pen!

Rozpoczynając swoją przygodę z Brush Penami, warto pamiętać, że ich pędzelkowa końcówka wykazuje częstą podatność na deformowanie się – z uwagi na posiadaną elastyczność. Aby temu zapobiec i tym samym przedłużyć jej żywotność, co jakiś czas należy ją obrócić. W ten sposób nie tylko wyeliminujemy ryzyko nierównego i szybszego zużywania się końcówki, ale dodatkowo zapewnimy sobie ładniejsze efekty cieniowania podczas tworzenia liter!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here