praca

Wiele osób szukając pracy w Trójmieście, skupia się przede wszystkim na Gdańsku, co może stanowić błąd, ze względu na dużą konkurencję wśród kandydatów na poszczególne stanowiska. Skuteczniejszym rozwiązaniem może być znalezienie zatrudnienia w Gdyni, która również oferuje wiele ciekawych miejsc pracy. Jak wygląda rynek pracy w Gdyni? W jakiej branży szukać zatrudnienia? Jak kształtuje się bezrobocie?

Jak znaleźć dobrą pracę w Gdyni?

Trójmiasto jako największy ośrodek miejski na całym Pomorzu daje duże możliwości w zakresie znalezienia stabilnej i dobrze płatnej pracy. Oczywiście ma to również wpływ na stopę bezrobocia, która jest niższa niż poziom bezrobocia wyliczony dla całego województwa, wynoszący w styczniu 2021 roku 6,1%. Zdecydowanie niższe bezrobocie odnotowano w poszczególnych miastach, co potwierdza przykład Gdyni, w której bezrobocie rejestrowane w styczniu 2021 roku według GUS wynosiło 3,5%. Oczywiście stopę bezrobocia zawyżają osoby zarejestrowane w urzędzie pracy, w celu posiadania ubezpieczenia zdrowotnego, które nie zamierzają podjąć praca Gdynia. Dodatkowo należy zaznaczyć, że w Gdyni zatrudniani są nie tylko mieszkańcy Trójmiasta, ale również tzw. Małego Trójmiasta (Rumia, Reda, Wejherowo).

Które branże zatrudniają w Gdyni?

Oferty pracy w Gdyni prowadzi wiele dużych firm, które stale poszukują nowych pracowników. Są to m.in.: Multimedia Polska SA (dostawca usług multimedialnych), Crist SA (inżynieria morska i lądowa), Vistal Gdyni SA (konstrukcje stalowe), PCC Intermodal (branża logistyczna), Best SA (zarządzenie wierzytelnościami) i Radmor SA (producent urządzeń łączności).

Poza dużymi firmami, największy obecnie popyt na pracowników w Gdyni dotyczy branży budowlanej i wykończeniowej. Poszukiwani są zarówno pracownicy do robót budowlanych, jak i elektrycy, czy hydraulicy. Wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać frazę “praca Gdynia” i rodzaj stanowiska).

Gdynia, dzięki swojej lokalizacji i dobremu połączeniu komunikacyjnemu jest miastem, w którym działalność prowadzi wiele firm transportowych. Branża transportowa i logistyczna systematycznie poszukuje osób do pracy w charakterze kierowcy, spedytora, magazyniera, czy operatora wózka widłowego.

Problemów ze znalezieniem pracy nie powinni mieć również wszelkiego rodzaju specjaliści branży IT, która prężnie rozwija się w całym Trójmieście. Jest to jeden z sektorów gospodarki, na który pandemia wpłynęła pozytywnie, przyspieszając cyfryzację usług i biznesu.

Jak szukać pracy w Gdyni?

Poszukiwania pracy warto rozpocząć od sprawdzenia ofert na dedykowanych portalach, takich jak np. aplikuj.pl. Umożliwiają one filtrowanie ogłoszeń według branż, konkretnej lokalizacji, czy zarobków. Szukanie pracy przez Internet to również oszczędność czasu oraz bezpieczeństwo wynikające z ograniczenia kontaktów międzyludzkich. Dobrym rozwiązaniem może być również sprawdzenie ofert dostępnych w urzędzie pracy, które można znaleźć na jego stronie internetowej. Należy oczywiście pamiętać, że samo znalezienie odpowiedniej oferty nie oznacza otrzymania zatrudnienia. W procesie rekrutacyjnym bierze zazwyczaj udział wielu kandydatów, którzy aplikują na to samo stanowisko. Pokonanie konkurencji jest możliwe dzięki posiadaniu dobrego CV oraz korzystnemu zaprezentowaniu się na rozmowie kwalifikacyjnej.

Stosunkowo niskie bezrobocie w Gdyni oraz prężny rozwój całej aglomeracji trójmiejskiej sprawia, że znalezienie pracy w mieście nie powinno stanowić problemu. Nawet w okresie pandemii wiele firm poszukuje nowych pracowników, którzy będą mieli swój wkład w ich rozwój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here