Przewody RCA – porady zakupowe

0
1752

Przewody RCA stosowane są w połączeniu audio, przy obsłudze różnego typu urządzeń. Znajdują zastosowanie przede wszystkim w instalacjach domowych, w których liczy się jakość przesyłu danych oraz duża wytrzymałość. Wybierając przewód RCA warto zwrócić uwagę na różne jego parametry, w tym między innymi na długość, sposób wykonania oraz konstrukcję. Poniżej przyglądamy się tym zagadnieniom z bliska. Podpowiadamy jaki typ przewodu RCA warto wybrać, po czym rozpoznać przewód warty zaufania oraz w jakich sytuacjach przydaje się najbardziej.

Kable RCA i ich zakup. Krok po kroku 

Wśród oferowanych kabli RCA znajdziesz kilka różnych wersji, o odmiennych parametrach. Do najważniejszych należą przewody o konwencjonalnej budowie, wyposażone w dwie, trzy lub cztery żyłki. Pod tym względem wyróżniamy kable RCA (cinch) w odmianie: RCAx2-RCAx2; RCAx3-RCAx3, a także RCAx4-RCAx4. 

Warto też pamiętać o dodatkowych oznaczeniach przewodów, które mogą wskazywać na ich specjalistyczne zastosowanie lub przeznaczenie. Popularne są przewody RCA CVBS, nazywane RCA Composite. Jest to typ przewodu analogowe wykorzystywany w systemach monitoringu. Pozwala na sprawną i bezproblemową transmisję sygnału wizualnego.

S/PDIF to natomiast odmiana przewodu RCA dedykowana do cyfrowego przesyłu sygnałów dźwiękowych. 

RCA Phono to przewody wyposażone w dodatkową żyłę uziemiającą. Są stosowane między innymi w różnego typu systemach nagłośnieniowych, wzmacniacz lub przedwzmacniaczach.

3xRCA to typ przewodu oznaczany również jako UPbPr lub Component Video. Jest on stosowany w łączeniu różnego typu sprzętu audiowizualnego z telewizorem. Umożliwia przesyłanie sygnału w wysokiej jakości 1080p. 

Pozostałe ważne kryteria wyboru 

Przeglądając ofertę dostępnych przewodów, warto zwrócić uwagę na długość interesującego Cię produktu. Odradzam sięganie po przewody nadmiernie długie, które mogłyby powodować niepotrzebne zakłócenia elektromagnetyczne. Odnalezienie przewodu o określonej długości jest ułatwione, gdyż producenci udostępniają kable o niemal każdym rozmiarze. Znajdziesz zarówno przewody o długości 3 metrów, 6 metrów, 7 metrów jak i 10. 

Kolor przewodu to również ważna sprawa, jednak nie tylko ze względów praktycznych, a również estetycznych. Warto wybierać przewód, który będzie pasował do otoczenia, w którym się znajdzie. Większość dostępnych kabli RCA ma barwę czarną, a ich końcówki wykonane są w bardziej rozbudowanej palecie barw. Dzięki temu ułatwione jest odnajdywanie końcówki przewodu RCA.

Warto też zwrócić uwagę na rodzaj wtyków obecnych w interesującym Cię przewodzie. Niektóre dostępne kable mają wtyki pokryte ochronną warstwą niklu. Inne z kolei zostały wyścielone wytrzymałą warstwą złota. Oczywiście to ostatnie rozwiązanie jest o wiele bardziej skuteczne i wytrzymałe. 

Ekranowanie to opcja, która ma duży wpływ na jakość emitowanego sygnału dźwiękowego. Przewody ekranowane podwyższają standard oraz eliminują potencjalne zakłócenia. Dlatego wybierane są przede wszystkim przez osoby, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu potencjału audio. 

Na koniec warto też wspomnieć o jakości wykonania. Pod tym względem polecamy zwrócić uwagę na grubość otulin ochronnych wyścielających przewód, a także na sposób wykonania wtyczek. Niektórzy producenci przewodów RCA dysponują specjalistycznymi certyfikatami, potwierdzającymi zgodność wykonania z normami. Jeśli poszukujesz przewodu dobrej jakości, warto zwrócić uwagę, czy interesujące Cię produkty posiadają certyfikaty jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here