Remont mieszkania - jak sobie z nim poradzić?

Remont mieszkania – nie brzmi to ani dumnie, ani zachęcająco. Kojarzy się raczej z widokiem pobojowiska, gdzie nic nie ma swojego miejsca, a w każdym zakamarku gromadzi się kurz. Ten dzień jednak nadejdzie i trzeba mu stawić czoła. Żeby to się w pełni udało, musimy mieć odpowiedni plan, wiedzieć, jak zabrać się do tej domowej “rewolucji”. Co warto wiedzieć?

Bez planu ani rusz

Nie każdy remont jest taki sam, bo jeden to bardziej odświeżenie pomieszczeń, a drugi wręcz przeciwnie – generalne zmiany. Niezależnie od tego, co zamierzamy robić, nie obejdzie się bez podstawowych czynności: malowania ścian, ułożenia glazury czy wymiany ceramiki łazienkowej. Nim zaczniemy to robić, a tym bardziej, zanim zajmiemy się bardziej gruntownymi działaniami, warto zastanowić się nad planowanymi zadaniami i tego, w jakiej kolejności je wykonamy. Na początku zajmijmy się pracami najtrudniejszymi, a te łatwiejsze – wykończeniowe, pozostawmy na koniec. Oszczędzi nam to później wielu frustracji.

Wszystkie materiały pod ręką

Kluczowe też, by wcześniej zamówić niezbędny asortyment – najszybciej za pośrednictwem strony Bricomarche.pl. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć nieprzyjemnych sytuacji związanych z brakiem niektórych rzeczy, czasem tak małych, ale niezbędnych jak gwoździe czy wkręty. Dobrym pomysłem jest również zakup większej ilości materiału, na przykład glazury czy terakoty, co może się przydać na docinanie. Odnosi się to też do paneli i parkietu oraz innych – podatnych na zniszczenie – akcesoriów wykończeniowych.

To również ważne pod tym względem, że niektóre artykuły produkowane są w krótkich seriach, więc po pewnym czasie może się okazać, że nie ma już ich w sprzedaży! Zawsze też do listy zakupów dopiszmy elementy zabezpieczające: taśmę klejącą, folię i tekturę. Jeśli zaś coś przeoczymy, zawsze możemy szybko nadrobić zaległości, odwiedzając Bricomarche.pl.

Samodzielnie czy z pomocą ekipy budowlanej?

To częsty dylemat wielu osób planujących remont – czy robić to samodzielnie, czy wynająć specjalistów? A może część prac wykonać samemu, a część zlecić firmie budowlane? To oczywiście zależy, jak bardzo czujemy się na siłach, by podołać temu wyzwaniu, lecz z zasady jest tak, że decyzja jest podejmowana na podstawie tego, czy czeka nas gruntowny remont, czy tylko odświeżenie. W pierwszym przypadku nie obejdzie się bez fachowej wiedzy, którą zapewnią hydraulicy, elektrycy czy kafelkarze, w drugim, gdy w grę wchodzą takie zadania jak m.in. malowanie – powinniśmy dać sobie radę.

Remont może zniechęcać, bo wiąże się z ogromem pracy, brudem i dezorganizacją codziennego życia. Można go jednak ujarzmić, ale potrzebna jest tu organizacja, dyscyplina i sklep, w którym zawsze kupimy wszystko, czego potrzeba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here