Typ masochistyczny – charakterystyka i metody terapii

Masochizm to przyjemność w zadawaniu sobie bólu i dążenie dzięki niemu do satysfakcji Takie zaburzenie osobowości może prowadzić do destruktywnych zachowań i przykrych skutków. Dlatego bardzo ważne jest, aby w porę zgłosić się do specjalisty, który pomoże przeanalizować taki rodzaj zachowania i myślenia oraz nauczyć się go kontrolować.

Skąd się bierze masochizm?

Przyczyny masochizmu często tkwią w dzieciństwie. Takie zaburzenie może być efektem wymierzanych w tamtym czasie kar cielesnych czy stosowaniu kar. Wśród źródeł masochizmu wymienia się także brak poczucia własnej wartości w okresie dorastania czy osłabienie więzi emocjonalnych z matką. Przyczyną takiego zaburzenia może być też otoczenie, które wywierało na daną osobę nacisk powodujący poczucie winy. Leczenie zawsze należy więc zacząć od źródła. Psychoterapia indywidualna, aby była efektywna, musi dotrzeć do podłoża problemu. Analiza przeszłości masochisty często daje odpowiedź na pytanie, dlaczego osoba z takim zaburzeniem zachowuje się tak, a nie inaczej.

Masochizm w znaczeniu seksualnym i jako zaburzenie osobowości

Masochizm to dążenie do osiągnięcia satysfakcji seksualnej poprzez cierpienie. Osoby, o takich skłonnościach, mogą je przejawiać już w czasie dzieciństwa, np. osiągając stan podniecenia, bijąc rówieśników. W przypadku masochistycznych fantazji na tle seksualnym wyobrażanie sobie siebie jako kogoś, kto jest poniżany czy nawet maltretowany fizycznie prowadzi do masturbacji. Osiągnięcie satysfakcji jest uzależnione od cierpienia i upokorzenia.

Inna odmiana masochizmu to ta, która nie ma charakteru jawnie seksualnego, a raczej psychiczny. To rodzaj samozadręczania się, tendencja do umniejszania swojej wartości i użalania się nad sobą. Osoba cierpiąca na taką skłonność czuje się nieatrakcyjna, niemądra i bezwartościowa. Taka osoba może być też bardzo uzależniona od innych, bo czuje, że nie potrafi sama niczego zrobić i oczekuje np. od rodziny czy partnera wsparcia i ochrony. Do tego często też nie ma zaufania do otaczającego świata, upatrując w nim zła i źródło brutalności.

Masochizm – kiedy zgłosić się po pomoc?

Osoby, które cierpią na masochizm, często zachowują się w sposób przesadny. Ich działanie jest uporczywe i nie widzą możliwości zmiany swego postępowania. Ponadto sposób, w jaki się zachowują, działa destruktywnie zarówno na nich samych, jak i na otoczenie, prowadząc do problemów z funkcjonowaniem społecznym. Takie osoby nie potrafią samodzielnie rozwiązać swojego problemu, a do tego odrzucają pomoc otoczenia. Jeśli stan taki trwa ponad 6 miesięcy, daną osobę kwalifikuje się jako cierpiącą na masochizm. Nieleczone zaburzenie może prowadzić do depresji, dlatego w takim przypadku wskazana jest psychoterapia indywidualna. Z pomocą specjalisty osoba o tendencjach masochistycznych nauczy się nad nimi panować, a finalnym rezultatem spotkań z psychologiem ma być całkowite wyeliminowanie problemu. Warto jednak pamiętać, że istnieją typy tego rodzaju zaburzenia, których nie da się pobyć terapią. W takim przypadku zalecany może być kontakt z psychiatrą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here