Zajęcia interwałowe fitness to jeden z najbardziej efektywnych, ale zarazem najbardziej wymagających odmian treningu fitnessowego. Banałem jest powiedzenie, że trening interwałowy wymaga odpowiedniego przygotowania kondycyjnego oraz dobrej rozgrzewki przed rozpoczęciem i po zakończeniu każdej sesji treningowej. Aby możliwie jak najbardziej zwiększyć efektywność treningu a zarazem zminimalizować ryzyko wystąpienia czynników niepożądanych (kontuzje, naciągnięcia, przemęczenie) będziemy musieli wyposażyć się nie tylko w silną wolę oraz odpowiednią kondycję lecz również w odpowiednie akcesoria. Oto nasz krótki poradnik na temat treningu interwałowego oraz wszystkich akcesoriów, jakie będą Ci do niego potrzebne.
Czym jest interwałowy trening fitness oraz jakie są jego zalety?
Trening interwałowy jest metodą zaczerpniętą wprost z tradycyjnej kulturystyki. Szybko okazało się jednak, że przy odpowiednich modyfikacjach interwały świetnie sprawdzają się również w roli treningu fitness, przede wszystkim dlatego, że ta metoda treningowa łączy w sobie sukcesywną poprawę kondycji z bardzo intensywnym spalaniem tkanki tłuszczowej.
Te dwa czynniki sprawiają, że regularne wykonywanie treningu interwałowego w odmianie fitnessowej stanowi być może najlepszą metodę treningową nakierowaną na redukcję wagi.
Z czasem nasza kondycja ulega poprawie, przez co sam trening staje się coraz łatwiejszy oraz coraz mniej obciążający dla organizmu. W ten sposób. z czasem możemy np. zwiększać ilość powtórzeń w serii każdego ćwiczenia, bez ryzyka przetrenowania.
Na czym polega trening interwałowy w punktach?
- Trening na różnych przyrządach oraz angażujący różne partie mięśnie
- Wysoka intensywność podczas wykonywania każdego ćwiczenia
- Względnie długi czas odpoczynku pomiędzy poszczególnymi seriami
- Długość trwania jednej sesji: od 25 do 40 minut.
Najważniejsze zalety treningu interwałowego, to naprawdę potężna intensyfikacja procesów spalania tkanki tłuszczowej a także wyraźna poprawa kondycji. Co więcej, ze względu na fakt, iż każda sesja treningowa polega na angażowaniu różnych partii mięśniowych, trening interwałowy świetnie sprawdza się także jako metoda rzeźbienia ładnej sylwetki.
Co jest potrzebne do treningu interwałowego – buty do fitnessu i odzież treningowa
Skuteczność fitnessowego treningu interwałowego będzie w dużej mierze zależeć nie tylko od odpowiedniego rozpisania treningu oraz prawidłowej diety, lecz także od umiejętnego korzystania z określonych akcesoriów, Co więc przede wszystkim będzie nam potrzebne?
1. Odzież treningowa
Zdecydowanie najlepiej jest zakupić profesjonalną odzież treningową. Ma ona przede wszystkim te zalety, że znakomicie przepuszcza powietrze, przez co podczas treningu znacznie mniej się pocimy. Odzież do treningu powinna być również jak najlepiej dopasowana do naszej budowy, co zapobiegnie obtarciom czy poczuciu dyskomfortu podczas wykonywania różnych ćwiczeń.
2. Buty treningowe
W przypadku treningu interwałowego, zwłaszcza tego z elementami cardio w postaci biegu, podskoków, przeskoków, kluczowe okazują się profesjonalne buty do fitnessu. O ile w przypadku stroju możemy “kombinować na własną rękę”, o tyle w przypadku obuwia jest to już zdecydowanie przeciwwskazane. Dobre buty do fitnessu mają bowiem za zadanie nie tylko zapewnić nam wygodę, ale również:
- Stabilizować nasze kończyny, zmniejszając tym samym ryzyko kontuzji oraz przeciążeń
- Minimalizować ryzyko upadków (dobre buty do fitnessu mają antypoślizgową podeszwę)
- Umożliwiać wykonywanie dynamicznych ruchów przy zachowaniu pełnej przyczepności do podłoża
Niestety, korzystanie ze zwykłych tenisówek lub innych tego rodzaju butów nie jest najlepszym pomysłem. Warto pamiętać, że trening interwałowy należy do intensywnych metod treningowych, stąd ważne jest redukowanie ryzyka przeciążeń, a także zapewnienie układowi ruchowemu jak najkorzystniejszych warunkach.
Buty do fitnessu powinny dobrze stabilizować stopę, zapewniać odpowiednią przyczepność oraz być jak najbardziej lekkie, aby nie stanowiły dodatkowego obciążenia dla kończyn dolnych oraz kręgosłupa.
Dobór odpowiedniego obuwia jest tym bardziej istotny, że podczas treningu interwałowego możemy wykonywać ćwiczenia zawierające w sobie elementy biegu, skakania czy dynamicznych zmian pozycji ciała, czyli ćwiczeń, w przypadku których szczególnie łatwo o kontuzje lub przeciążenia.
Nawodnienie
Nie należy zapominać także o prawidłowym nawodnieniu. Zwykła woda w butelkach, a tym bardziej napoje słodzone, nie są tutaj najlepszym wyjściem.
Do nawadniania się przed oraz po treningu sięgajmy po to, co jest wykorzystywane przez profesjonalistów, czyli wysokiej jakości napojów izotonicznych. Cechują się one osmolalnością zbliżoną do naturalnej osmolalności ludzkich płynów ustrojowych, zawierają określone mikroelementy i są jednocześnie pozbawione cukru.
Przedtreningówki
Jeżeli mamy przysłowiowy słabszy dzień, a pomimo tego chcemy wykonać trening z odpowiednią intensywnością, odżywka przedtreningowa będzie zdecydowanie lepszą opcją niż kawa albo napój energetyczny.
Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju odżywki, choć zapewniają potężny energetyczny kop oraz poprawiają efekty treningu, nieodpowiednio użytkowane mogą być ryzykowne.
Zacznijmy od zastosowania połowy zalecanej dawki odżywki przedtreningowej żeby sprawdzić, czy działanie preparatu nie jest zbyt silne. I najważniejsza rzecz: nie należy korzystać z odżywek przedtreningowych w sposób regularny, tj. przed każdym treningiem, ponieważ w ten sposób utrudniamy sobie pracę nad poprawą naturalnej wydolności organizmu.
Dieta
Przed treningiem nie należy spożywać potraw ciężkostrawnych ani też jeść zbyt dużo. Z drugiej jednak strony, ćwiczenie na pusty żołądek również nie jest opcją zalecaną.
Pamiętajmy, że aby trening mógł być odpowiednio efektywny, nasz organizm musi mieć skąd pobierać energię w trakcie wysiłku. Stąd też głodzenie się przed sesją treningową jest stanowczo odradzane. Nie jedzmy ciężko, ale jeść musimy: w innym wypadku nie będziemy mieli siły do ćwiczeń.