Kotylion – podstawowe informacje

0
3818

Kotylion jest to najczęściej małych rozmiarów rozetka wykonana ze wstążki. Może być to również bukiet lub kokarda zawiązane z tego materiału. Jest to akcesorium przypinane do piersi, które wykorzystywane jest w konkretnym celu – co może nas jednak zadziwić, nie zawsze cel ten jest poprawny do nazewnictwa.

Skąd pochodzi?

Nazwa kotylion wywodzi się od francuskiego “cotillon”  i oznacza zabawę taneczną organizowaną w grupie. Podczas jej, pary noszą właśnie odznaki zwane kotylionami. Podczas tańca kotyliony są rozdzielane w jednakowych parach pomiędzy kobietami i mężczyznami. Zasadą jest znalezienie drugiej osoby z jednakową ozdobą w sali i tańczyć z nią w parze. Taniec podczas tej zabawy jest zbliżony do walca wiedeńskiego, jest to swego rodzaju taniec wirowy. Podczas niej, uczestnikami kieruje wodzirej, a pary wybierane do tych samych kotylionów są zwykle dobierane nieprzypadkowo.

Obecnie

We współczesnej Polsce możemy zauważyć, iż kotyliony są zazwyczaj kojarzone patriotycznie, z biało-czerwonymi barwami narodowymi i są ubierane podczas uroczystości narodowych lub innych szczególnych okazji bądź wydarzeń. Jednakże wtedy kotylion mylony jest z “kokardą narodową”.

To drugie pojęcie tyczy się ustawowo uznanej rozetki w tychże barwach. Wybrany wzór kokardy narodowej kupisz online – https://okolicznosciowe.com.pl/shop/.

Kokarda narodowa 

Spleciona z dwóch wstęg, ma określoną średnicę wynoszącą 4-6 cm. Pośrodku ozdoby widnieć może wizerunek godła Polski – orła białego, ale co najważniejsze, z reguły środek rozetki powinien być biały, a tło – czerwone. Polskie barwy i postać kokardy zostały już w 1831 roku skodyfikowane uchwałą Sejmu Królestwa Polskiego. Zastosowanie ich miało silne znaczenie narodowe podczas manifestacji i licznych powstań narodowych.

Ozdoba znajdowała się na mundurach żołnierzy i kawalerii, czapkach wojskowych, itp. Był to silny symbol narodowy niosący patriotyczną dumę i zaznaczający sprawę, w której walczono. Dzisiaj tradycja ta jest kontynuowana, gdy podczas ważnych dni i świąt, możemy zobaczyć głowę państwa, polityków i wojskowych noszących kokardę narodową na piersi, jak i przedsięwzięcia szkolne, podczas których z okazji 11 listopada dzieci wykonują te rozetki z papieru.

Doczytaj koniecznie: http://www.gozdowice.pl/gdzie-przypinamy-i-kiedy-nosimy-kotylion/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here