Jak rozpoznać, czy kredyt jest opłacalny

Bardzo wiele osób w swoim życiu co najmniej raz zaciągnie jakiś kredyt. Do najpopularniejszych typów kredytów należy kredyt gotówkowy i hipoteczny, ale nie można też zapominać o takich produktach finansowych, jak kredyt odnawialny, samochodowy czy studencki, a także o kartach kredytowych. W zależności od rodzaju kredytu, warunki jego uzyskania mogą się różnić, natomiast jest jedna kwestia, która zawsze będzie istotna.

Mowa o koszcie kredytu, a w związku z tym także o jego opłacalności. Jest to szczególnie ważne w przypadku kredytów na dużą kwotę, ponieważ można na nich potencjalnie dużo przepłacić. Znalezienie taniego, korzystnego kredytu nie jest jednak łatwe, ponieważ nie każdy posiada wiedzę i doświadczenie, które by to ułatwiały. W takim razie, jak rozpoznać, czy kredyt jest opłacalny?

Zwróć uwagę na RRSO

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, powinna znaleźć się w każdej ofercie kredytu lub pożyczki. Wynika to z obowiązku informacyjnego, który ciąży na instytucjach finansowych. Warto zwracać uwagę na ten wskaźnik, ponieważ pozwala on szybko i łatwo oszacować koszty związane z danym zobowiązaniem.

Do wyliczania RRSO wykorzystywane jest nie tylko oprocentowanie nominalne, ale też prowizja za udzielenie kredytu i wszystkie inne związane z nim obowiązkowe opłaty. Jest to więc znacznie bardziej wiarygodny wskaźnik niż samo oprocentowanie nominalne. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet, jeśli oprocentowanie nominalne jest niskie, nie oznacza to automatycznie, że dany kredyt jest korzystny. Jego koszt może okazać się wysoki z uwagi na przykład na wysoką prowizję.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania nie jest jedyną rzeczą, która przesądza o atrakcyjności kredytu. Zwłaszcza, jeśli mówimy o kredycie bardziej skomplikowanym, takim jak kredyt hipoteczny. Zdecydowanie należy jednak zwracać na RRSO uwagę. Więcej na temat różnych typów kredytów można przeczytać tutaj: https://splatakredytow.pl/ – warto poszerzyć wiedzę w tym zakresie, ponieważ poszczególne typy kredytów potrafią pod wieloma względami bardzo mocno się różnić, przez co podczas ich zaciągania trzeba zwracać uwagę na inne aspekty.

Poproś o pomoc specjalistę

Samodzielne analizowanie ofert poszczególnych banków poprzez porównywanie ich RRSO oraz innych parametrów nie tylko nie zawsze będzie skuteczne, ale też jest bardzo czasochłonne i wymaga sporej ilości energii. Dlatego też powinniśmy rozważyć alternatywne rozwiązanie, jakim jest skontaktowanie się z dobrym pośrednikiem kredytowym.

Wykwalifikowany specjalista, taki jak ten, którego można znaleźć tutaj: https://splatakredytow.pl/, zawsze w pierwszej kolejności uważnie zapozna się z sytuacją danego klienta, a następnie na tej podstawie dobierze dla niego najbardziej atrakcyjną ofertę. Co więcej, przeprowadzi szeroko zakrojone negocjacje z bankiem, dzięki czemu ostatecznie kredyt będzie bardziej opłacalny niż taki, który moglibyśmy pozyskać samodzielnie.

Pomoc eksperta będzie szczególnie przydatna przy bardziej złożonych kredytach, takich, jak kredyt hipoteczny czy konsolidacyjny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić go o wsparcie w zakresie na przykład zwykłego kredytu gotówkowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here