Detoks cukrowy

W dzisiejszych czasach dosłownie z każdego źródła słyszymy by ograniczyć spożywanie cukru. Rodzina, organizacje zdrowotne czy celebryci – wszyscy chcą nas uratować od “białej śmierci”. Propagują to nawet firmy produkujące napoje, zmieniając coraz więcej swoich produktów na wersję zero, odpowiednią dla osób, które interesuje dieta bezcukrowa. Ale czy naprawdę cukier jest aż taki szkodliwy?

Detoks od cukru i wynikające z niego korzyści

Ograniczenie spożywania produktów zawierających duże ilości cukru, czyli tak zwany detoks od słodyczy ma ogromną ilość benefitów. Brak wahań nastrojów, problemów z trawieniem, z koncentracją, czy brak bolących zębów, ale najważniejszym jest oczywiście zdrowa sylwetka. Nadmiar węglowodanów prostych sprawi, że nasze brzuchy będą okrągłe i nieatrakcyjne. Detoks cukrowy zmniejsza również ryzyko zachorowania na cukrzycę, oraz wystąpienia zawału serca czy zwyrodnienia stawów, więc naprawdę warto pomyśleć o zmianach w odżywianiu.

Dlaczego ludzie pomimo anty-cukrowej propagandy jedzą tyle słodyczy?

Wiele osób szuka sposobu by rozpocząć detoks cukrowy, lecz nie każdemu się to udaje. Słodycze uzależniają tak samo jak papierosy czy alkohol. Wielu sytuacjom w naszym życiu towarzyszy stres, więc próbujemy nagrodzić samych siebie i poprawić swoje samopoczucie poprzez podjadanie słodyczy. Jesteśmy w ciągłym biegu, więc nie mamy czasu by przygotowywać pełnowartościowe posiłki, tylko sięgamy po szybkie i niezdrowe przekąski pełne niezdrowego cukru.

Jak odzwyczaić się od słodyczy?

Całkowite zrezygnowanie z cukru z dnia na dzień jest niemożliwe, ponieważ jest go pełno w większości spożywanych przez nas produktów. Dlatego musimy to robić stopniowo – krok po kroku. Nie zmieniajmy swojej diety o 180 stopni, bo to nie przyspieszy pożądanych efektów a tylko zmniejszy szansę na ich osiągnięcie. Ponadto taka nagła zmiana negatywnie wpłynie na nasz organizm i samopoczucie.

W jaki sposób rozpocząć detoks od cukru?

Na początek staraj się zrezygnować z nadmiernego dosładzania się: nie dosypuj cukru do herbaty i kawy, zamień ulubiony słodki napój na wodę lub chociaż jego wersję zero. Następnie ogranicz podjadanie – zjedzenie jednego cukierka czy ciastka nie wydaje się niczym złym, lecz w skali dnia czy tygodnia jest to już naprawdę duża dawka cukru. Kolejnym krokiem niech będzie zamienienie słodkich deserów na ich zdrowsze odpowiedniki. Wiadomo, że nie zrezygnujemy z cukru w 100%, ale możemy spożywać jego zdrowszą wersję, pochodzącą z owoców, więc zamień żelki i czekoladę na świeże lub suszone owoce, które najbardziej lubisz.

Zmiana nawyków żywieniowych to dla niektórych nie lada problem. Co wtedy?

Nie jesteś w stanie żyć bez ulubionego batona i szklanki zimnego słodkiego napoju w upalny dzień? Nie będziesz sobą bez kawałka ciasta do kawy? Rozpaczliwie chcesz schudnąć, a detoks od słodyczy jest dla Ciebie nie lada wyzwaniem? Bez obaw, ten problem rozwiąże dieta ketogeniczna.

Na czym polega dieta keto?

Ketoza to stan, gdy nasz organizm nie ma wystarczającej ilości węglowodanów by prawidłowo funkcjonować, lecz w zamian dostaje duże ilości tłuszczów. Dieta ketogeniczna jest tym samym co dieta bezcukrowa, lecz nie zostawiamy naszego organizmu z brakiem energii od ograniczenia cukru, lecz wspieramy go tłuszczami. Nasze ciało pobiera wtedy energię z tłuszczy zamiast węglowodanów, do których nie ma już dostępu. Dochodzi wtedy do zwiększonego spalania tłuszczu, co jest świetną metodą odchudzania!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here