antyki

Antyki cieszą się niesłabnącą popularnością i nie ma w tym nic dziwnego. To meble z duszą, które idealnie ożywiają klasyczne, nudne wnętrza. Co więcej, meble antyczne charakteryzują się doskonałą trwałością i funkcjonalnością, przecież korzystano z nich przez wiele lat. Z czasem ich wartość wzrasta, przez co stanowią dobry element inwestycyjny. Jeśli i Ty chcesz przeznaczyć swoje oszczędności na antyki, dowiedz się, gdzie je kupować, by rzeczywiście były oryginalne.

Prawdziwy antyk, czyli jaki?

Meble antyczne wykonywane są ręcznie, z najlepszej jakości naturalnego drewna. To rękodzieło, dlatego nigdy nie zdarza się, by antyk był idealnie powielony, każdy egzemplarz jest inny.

Antyki posiadają certyfikat potwierdzający ich oryginalność i sygnaturę autora dzieła. Dzięki temu nabywca zdobywa informację o pochodzeniu mebla, jego wieku, materiale, z jakiego został stworzony. To ważne dane, które pozwalają jednocześnie stosować odpowiednią impregnację antyków. Nieodpowiednia konserwacja czy ingerencja w ich wygląd sprawia, że meble antyczne tracą swoja wartość. Te najlepsze wyceniane są na nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, szkoda, jeśli zostaną zniszczone przez niewłaściwe obchodzenie.

Gdzie znaleźć prawdziwe antyki?

Miejsc, w których sprzedawane mogą być antyki, jest wiele. Najczęściej po te “perełki” wybieramy się na tzw. targi staroci. Do świetne miejsce, natomiast dobre tylko dla znawców, którzy potrafią odróżnić prawdziwy antyk od meblowego bubla. Na targach staroci oferowane są zarówno te oryginalne antyki, jak i meble postarzane, jedynie stylizowane na te antyczne. Nie mają tak wysokiej wartości, nie charakteryzują się też tak doskonałą jakością i trwałością. Nie ma wątpliwości, że nie są warte swojej ceny i na pewno nie przetrwają, by przekazać je kolejnym pokoleniom jako walor inwestycyjny.

Laicy, którzy nie do końca potrafią poznać prawdziwy antyk, ale chcą zainwestować w tego rodzaju dobra, powinni skorzystać z oferty profesjonalnych antykwariatów. Tylko tam mogą mieć gwarancję oryginalności mebli. Dzisiaj coraz więcej takich podmiotów funkcjonuje także w internecie, a w ich sklepach znaleźć można szczegółowe opisy antycznych stołów, kredensów czy szaf.

Czy warto kupować antyki?

Oczywiście, że tak. Te meble z duszą są nie tylko bardzo cenne, ale i pięknie wyglądają w domowej przestrzeni. Pasują do każdego stylu, ożywią klasyczne aranżacje, dodadzą elegancji w stylu loftowym czy skandynawskich, ocieplą wnętrze nowoczesne i wprowadzą nieco swojski klimat w salonach glamour.

Antyki to meble w pełni funkcjonalne, wypróbowane przez lata, sprawdzone, niezawodne. Trzeba jednak pamiętać, że należy o nie szczególnie dbać, jeśli mają być przekazane kolejnym pokoleniom. Stare antyki trudno zdobyć, najczęściej nie są na sprzedaż. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem antycznej komody, raczej się jej nie pozbywaj. Im będzie starsza, tym cenniejsza, a przekazana dzieciom będzie stanowić wartościowy element majątku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here