Sandman to tytuł, który bez wątpienia znany jest fanom komiksów. Dzięki wypuszczonej przez Netflix serii o tej samej nazwie stał on się jednak dość popularny również wśród osób, które do tej pory nie interesowały się takim gatunkiem. Komiks, którego autorem jest Neil Gaiman, jest jedną z najbardziej uznanych powieści graficznych i został już wielokrotnie nagradzany. Warto więc zapoznać się z tym tytułem, aby móc wyrobić sobie własną opinię na jego temat. Co warto wiedzieć o komiksie Sandman? Podpowiadamy.
Czym jest Sandman?
Sandman to komiks, którego głównym bohaterem, jak sama nazwa wskazuje, jest Sandman. Jednak tak naprawdę ma on wiele imion w zależności od tego, z jaką osobą się spotyka. W komiksie najczęściej nazywany jest “Morfeuszem” lub “Władcą Snu”. Można powiedzieć, że główny bohater jest uosobieniem marzeń sennych. Zazwyczaj przedstawiany jest jako szczupły, blady mężczyzna z czarnymi, rozczochranymi włosami i oczami przypominającymi gwiazdy. Przynosi sny lub koszmary wszystkim istotom. Sandman komiks został wydany w 75 odcinkach w latach 1989-1996 przez DC Comics, jednak w latach 2002-2007 Egmont Polska wydała go w 10 tomach zbiorczych.
Kto jest autorem Sandmana?
“The Sandman” to tytuł stworzony przez Neila Gaimana, jednego z najwybitniejszych pisarzy fantasy i science fiction. Autor ten stworzył liczne powieści, opowiadania, a także scenariusze. Jest znany również z książek takich jak: “Gwiezdny Pył” czy “Dobry Omen”, które możemy znać z ich ekranizacji w formie filmów, seriali czy animacji. W komiksie można zauważyć charakterystyczne styl Gaimana, który inspirował się różnymi kręgami kulturowymi, religiami, mitologią, a także folklorem. Dlatego w komiksie tym nie brakuje właśnie nawiązań do takich klimatów, a więc baśni, wierzeń, mitów czy legend. Autor przeplata wątki współczesne z historycznymi, a także mroczny horror z czarną komedią. Widać jak inspiruje się w szczególności Szekspirem, nazywając XIX rozdział Sandmana, “snem nocy letniej”.
Fabuła Sandmana
Sandman to komiks, który opowiada o Morfeuszu. Postać ta po latach niewoli chce zemścić się na swoich prześladowcach, a jednocześnie uratować swoje królestwo i naprawić błędy z przeszłości. Dlatego fabuła w pierwszej części tej serii przypomina swoją wymową horror. Kolejne części Sandmana mają jednak nieco lżejszy, fantazyjny charakter i zawierają sporo elementów współczesnej mitologii. Warto również zwrócić uwagę na to, iż każdy epizod w tym komiksie tworzony był przez różnych rysowników. Dlatego poszczególne części tej serii różnią się między sobą grafiką, co szczególnie doceniają fani tego tytułu.