3 najczęstsze choroby u kotów

Brak apetytu, nadmierna senność, drażliwość, zbyt długie przebywanie w kuwecie i wszelkie inne zmiany w zachowaniu kota są wskazaniem do wizyty u weterynarza. Nieleczone schorzenia mogą bowiem prowadzić do rozwoju bardzo poważnych chorób. Jakie choroby najczęściej występują u kotów? I jak karmić kota z problemami zdrowotnymi?

Problemy urologiczne

Zapalenie pęcherza moczowego, choroby dolnych dróg moczowych (zespół FLUTD – feline lower urinary tract disease), kamienie moczowe i inne problemy urologiczne to jedne z najczęściej występujących schorzeń u kotów. Co jest przyczyną? Koty są wyjątkowo podatne na stres, który często odpowiada za powstawanie stanów zapalnych układu moczowego. 

Do najbardziej charakterystycznych objawów chorób pęcherza zaliczymy:

  • oddawanie moczu poza kuwetą,
  • bolesne oddawanie moczu (długie przesiadywanie w kuwecie, charakterystyczny lament podczas sikania),
  • obecność krwi w moczu (tzw. krwiomocz).

Nieleczone choroby pęcherza mogą doprowadzić do niedrożności dróg moczowych, która może skutkować trwałym uszkodzeniem nerek.

Niewydolność nerek 

Nerki pełnią ważną funkcję w kocim organizmie. Ich rolą jest wydalanie toksycznych substancji z organizmu. Jeśli nerki nie działają prawidłowo, zwierzę narażone jest na poważne problemy zdrowotne. Według badań co trzeci kot umiera z powodu niewydolności nerek! 

Najpowszechniejsze objawy kliniczne niewydolności nerek to: utrata masy ciała, zwiększone przyjmowanie płynów, częstsze niż zwykle oddawanie moczu, a w późniejszej fazie – wymioty, biegunka, afty w jamie ustnej, apatia, brak apetytu. Choroba długo może nie dawać żadnych objawów, dlatego ważne jest, by regularnie badać swojego czworonoga.

Problemy żołądkowo-jelitowe

Inną grupą schorzeń kotów są problemy z układem pokarmowym. Częste wymioty lub przewlekła biegunka są powodem do niepokoju. Przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego mogą być pasożyty wewnętrzne (np. glisty lub giardia), dlatego tak ważne jest, by regularnie odrobaczać zwierzę. Nieleczona choroba pasożytnicza może prowadzić do znacznie poważniejszych problemów zdrowotnych – m.in. do niewydolności nerek, zapalenia wątroby lub trzustki.

Jak karmić chorego kota?

Żywienie kota chorego zawsze należy konsultować z lekarzem weterynarii. W ostrej fazie choroby nie należy zmuszać zwierzęcia do jedzenia. Warto zachęcić go do spożywania posiłków, np. poprzez lekkie zabawy. W czasie choroby lepiej podawać kotu ciepłe, podgrzane jedzenie zamiast zimnego, w niewielkich porcjach. Jedzenie powinno być świeże.

A jaką karmę podawać kotu z problemami zdrowotnymi? Pożywienie musi zostać dopasowane do specyficznych wymagań chorego kota. W chorobach stosuje się tzw. karmy weterynaryjne. Karma weterynaryjna dla kota to produkt przygotowany przez doświadczonych lekarzy weterynarii, składający się wyłącznie z najlepszych, odpowiednio dopasowanych składników, w prawidłowych proporcjach. Karmy weterynaryjne przeznaczone są do podawania czasowego w chorobie lub stałego w przypadku schorzeń przewlekłych, nieuleczalnych. 

Szeroki wybór karm weterynaryjnych dla kotów oferuje sklep internetowy Zoona.pl. Jego propozycją są produkty przeznaczone dla zwierząt zmagających się z niewydolnością nerek, chorobami pęcherza moczowego, cukrzycą, czy też schorzeniami układu pokarmowego. W asortymencie znaleźć można także karmy dla kotów otyłych lub z nadwagą. Wszystkie produkty pochodzą od renomowanych marek – takich jak Hill’s, VETEXPERT czy SPECIFIC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here