Remont dla początkujących: gotowe produkty, sprawdzone porady

Przeraża Cię mityczne wiercenie dziur w ścianach? Nie masz pojęcia, jak mieszać zaprawę, łączyć składniki? Na szczęście istnieją gotowe gładzie i inne produkty, które ułatwią Ci zadanie.

Rady na początek

Na początek kilka podstawowych porad. Być może poniższe punkty będą dla Ciebie oczywiste. Możliwe jednak, że dowiesz się czegoś ciekawego odnośnie tego, jak planować i wykonać remont.

  • Nigdy nie kupuj najtańszych możliwych produktów (marek własnych, z dyskontów itp.). Nawet osoba doświadczona nie osiągnie odpowiedniego efektu, używając kiepskiej farby. Niepotrzebnie się zniechęcisz, jeśli produkty będą złej jakości. Stawiaj na średnią półkę i popularne marki, by się nie rozczarować.
  • To samo dotyczy sprzętu: nie musisz mieć najlepszych pędzli, ale unikaj najgorszych, które utrudniają Ci i tak niełatwe zadanie przeprowadzenia samodzielnie remontu.
  • W internecie znajdziesz poradniki krok po kroku na każdy temat, a nawet filmy przedstawiające proces wiercenia, rozrabiania farby czy mocowania półek. Oglądaj krótkie wideo przed każdym planowanym działaniem, a gdy już uporasz się z danym krokiem, przechodź do kolejnego punktu. Nie myśl o całym remoncie, tylko o konkretnych działaniach, a codziennie uporasz się z kolejnym krokiem.

Gotowe gładzie i farby – co do czego?

Tym, co spędza sen z powiek wielu osób planujących swój pierwszy remont, jest mieszanie składników. Na szczęście możesz też kupić gotowe gładzie i masy szpachlowe. Są trochę droższe, ale będzie Ci z nimi dużo łatwiej. Gładzie w tubce możesz wyciskać bezpośrednio na uszkodzone miejsce na ścianie. Poza gładziami w sklepach budowlanych znajdziesz też gotowe:

  • kleje,
  • tynki, beton architektoniczny.

Niektórzy lubią poczucie kontroli nad efektem, jaką daje im korzystanie z pigmentów barwiących. Mogą je stopniowo dodawać do farby, uzyskując coraz bardziej żywy kolor. Na początku jednak nie ma sensu utrudniać sobie zadania – lepsze będą nie tylko gotowe gładzie i masy szpachlowe, ale też farby. Możesz dostać w sklepach testery różnych kolorów z pędzelkiem. Pomaluj nimi fragment deski czy mur w niewidocznym miejscu, by sprawdzić, jaki będzie efekt (kolory nie zawsze mają na ścianie taki sam odcień, jak na opakowaniu).

BHP podczas malowania ścian

Podstawowe zasady BHP są dość proste do wprowadzenia w życie. Jak podaje Centralny Instytut Ochrony Pracy: „ Podczas malowania występują zagrożenia związane z polaniem się farbą, podrażnieniem skóry rozpuszczalnikiem lub wniknięciem kropel farby do oczu. „ Również z tego powodu na remonty wyznacza się zwykle letnie, ciepłe dni. Lepiej to robić przy otwartym oknie.

Zanim zaczniesz pracować, sprawdź, czy farba nadaje się do wnętrz, czy na zewnątrz. To o tyle ważne, że na zewnątrz pokryta nią ściana będzie się swobodnie wietrzyć, a w mieszkaniu mogą wytworzyć się toksyczne opary. Po malowaniu nie zamykaj okien i idź na długi spacer. Pierwszej nocy nie śpij w tym pomieszczeniu.

O czym jeszcze trzeba pamiętać? Stosuj rękawiczki, szczególnie jeśli Twoja skóra jest wrażliwa. Jeśli planujesz kucie ścian czy wiercenie, zaopatrz się w maskę przeciwpyłową i chroń oczy. Taka maska obecnie przyda Ci się zresztą nie tylko na placu budowy…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here