Podnoszenie zawieszenia w pojazdach osobowych

Polskie drogi mają swoją wyjątkową specyfikę, o której każdy kierowca w naszym kraju zdołał się już przekonać. Niestety, jest to specyfika negatywna – powierzchnia dróg jest wyboista i nierówna, w wielu sytuacjach może nawet stanowić zagrożenie dla poruszających się samochodów, o ile nie dostosujemy jazdy. Dlatego wiele osób decyduje się na wprowadzenie do swoich pojazdów specjalnych form tuningu, które mają za zadanie zniwelować takie oddziaływania. Do szczególnie popularnych zalicza się podnoszenie zawieszenia. Zapraszamy do krótkiej lektury będącej wprowadzeniem w ten temat.

Podniesienie zawieszenia – jak i dlaczego warto stosować?

Istnieje wiele sposobów, by podnieść zawieszenie naszego pojazdu. Pierwszy i najmniej inwazyjny polega na wymianie opon na takie, których profil będzie wyższy lub felgi będą miały większą średnicę. Oczywiście, rozwiązanie takie ma też swoje minusy – wiąże się z możliwością spadku mocy oraz większym zużyciem paliwa.

Innym rozwiązaniem jest lift zawieszenia. Takie podnoszenie zawieszenia samochodu polega na zastosowaniu specjalnych elementów konstrukcyjnych. Do najpopularniejszych należą specjalne sprężyny oraz amortyzatory, a także gumowe dystanse montowane pomiędzy zwojami sprężyn. Niekiedy też montuje się tulejkę dystansową nad amortyzatorem. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy, a wybór konkretnego powinien być ustalony wraz z mechanikiem samochodowym.

Kiedy szczególnie warto podnieść zawieszenie?

Jak dobrze wiemy, niepotrzebnie obniżony prześwit ma swoje negatywne konsekwencje. Jego środek ciężkości ulega przesunięciu, co ma wpływ na warunki jazdy i sposób prowadzenia pojazdu. Ponadto, obniżony prześwit może skutkować mniejszym lub większym odchyleniem nadwozia od stanu wyjściowego. Odchylenia takie występują przede wszystkim w czasie wchodzenia w zakręty oraz podczas dynamicznej jazdy.

Niestety, ale nadmiernie obwisające podwozie może ulegać obtarciu lub innym, bardziej poważnym obrażeniom. Najczęściej, dochodzi po prostu do porysowania przodu podwozia, co samo w sobie nie stanowi wielkiego zagrożenia. Szczególnie, że silnik jest wystarczająco odgrodzony od powierzchni podwozia, by być narażonym na uszkodzenia w wyniku jego ocierania. Większym problemem jest natomiast możliwość zahaczenia podwoziem o podłoże, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia istotnych elementów w konstrukcji pojazdu. Mowa przede wszystkim o misce olejowej, obudowie skrzyni biegów, podłużnicy, katalizatorze czy tłumiku.

Gdzie szukać pomocy z podnoszeniem zawieszenia samochodu?

Wszystkim amatorom tuningu, których interesuje podnoszenie zawieszenia, polecamy kontakt z firmą Eibach, specjalizującą się w dostarczaniu profesjonalnych rozwiązań do samochodów osobowych. W ofercie znajdują się między innymi sprężyny obniżający i podwyższające, dedykowane do różnych modeli pojazdów. Szeroki wybór sprężyn gwarantuje możliwość odnalezienia takiej, która będzie idealnie pasować do naszego „wehikułu”. Warto podkreślić, że z oferty Eibach korzystają zarówno profesjonalni kierowcy, jak i samodzielni amatorzy tuningu i rajdów sportowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here