Żyjemy w czasach kiedy wiele spraw załatwić można siedząc wygodnie na kanapie we własnym mieszkaniu. W taki sposób ludzie robią dziś zakupy, szkolą się, randkują, odbierają wyniki badań czy też zakładają konta bankowe. Internet pozwala oszczędzić nie tylko czas, ale również mnóstwo nerwów; nic więc dziwnego, że klienci oczekują kolejnych rozwiązań i dostępu do kolejnych usług za pośrednictwem globalnej sieci.
Wpływ nowoczesnych technologii zauważyć można też w sferze zawodowej. Coraz więcej firm umożliwia swoim etatowym pracownikom pracę zdalną. Są oczywiście różne modele takiej współpracy – czasem zatrudnieni wybierają jeden dzień w tygodniu, kiedy nie muszą pojawiać się w firmie, w innych przypadkach mówimy o zatrudnieniu wyłącznie w oparciu o pracę zdalną. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby zadania zlecone przez szefa wykonywać w piżamie we własnym łóżku, czy też siedząc w promieniach słońca na tropikalnej wyspie.
Ludzie ceniący sobie jeszcze większą wolność, zwłaszcza przedstawiciele wolnych zawodów jak tłumacz, programista czy grafik komputerowy, mogą w ten sposób pracować na własny rachunek. Tego rodzaju freelancing wydawać się może niezwykle atrakcyjnym sposobem na życie, ale na pewno nie każdy może zostać „wolnym strzelcem”. Wymaga to konkretnego zestawu cech charakteru – postanowiliśmy sprawdzić które z nich są najważniejsze.
Samodyscyplina
Wielu ludzi jest zdania, że w życiu freelancera najfajniejszy jest brak sztywnych godzin pracy. Rzeczywiście jest to niewątpliwa zaleta, która z pozoru daje wolność nieosiągalną w tradycyjnej pracy biurowej. W praktyce jednak niezwykle trudno jest utrzymać wewnętrzną dyscyplinę, która pomaga zasiąść do pracy i zrealizować projekt zlecony przez klienta.
Brak szefa, który motywuje do pracy, oraz brak konieczności pojawienia się w firmie o określonej godzinie sprawiają, że bardzo łatwo jest odkładać zlecenia na później. Prokrastynacja to zjawisko, z którym spotkał się chyba każdy, kto kiedykolwiek pracował na freelansie; w konsekwencji, osoba, której brak samodyscypliny często oddaje zlecenie po terminie, albo zmuszona jest nadrabiać stracony czas pracując po nocach.
Odporność na stres
Z dotrzymywaniem terminów wiąże się inna cecha, której należy szukać u najlepszych freelancerów. Przyjęcie zlecenia oznacza wzięcie na siebie dużej odpowiedzialności za jego wykonanie. Praca musi być wykonana w należyty sposób, a przy tym oddana na czas. Bez wątpienia generuje to dużo stresu, zwłaszcza jeśli deadline jest coraz bliżej, a freelancer realizuje kilka zleceń jednocześnie.
Trzeba również pamiętać o tym, że zarobki wolnego strzelca są dość nieregularne. W skali roku są oczywiście miesiące, kiedy zleceń będzie więcej, co oczywiście przełoży się na większy przychód. Łatwo sobie jednak wyobrazić jak ciężkie są przestoje, kiedy klientów brak, a stan konta z dnia na dzień robi się coraz mniejszy. Trzeba być naprawdę odpornym psychicznie, aby uczynić z freelancingu sposób na życie
Elastyczność
Elastyczność rozumiana jest w kontekście pracy na freelansie jako jedna z zalet takiego stylu życia. Jednego dnia pracujesz 2 godziny, drugiego 9, trzeciego 6; nikt nie mówi o której zadzwonić ma twój budzik, a wakacje planujesz sobie kiedy tylko chcesz.
Elastyczność to jednak również cecha charakteru, jaką powinna posiadać osoba, która marzy o karierze freelancera. Elastyczny freelancer to taki wykonawca zlecenia, który potrafi zmodyfikować swoje podejście do zadania w oparciu o preferencje zleceniodawcy oraz specyficzne założenia danego projektu. Ponieważ freelancer nie pracuje dla jednej firmy, lecz dla wielu różnych klientów, każdy z nich ma swoje określone wymagania, preferowany sposób współpracy oraz zwraca uwagę na inne rzeczy. Oznacza to konieczność dopasowania się do różnych specyfikacji oraz wymagań klientów. Skuteczny freelancer potrafi to zrobić.
Asertywność
Skuteczny freelancer jest również w stanie powiedzieć „nie”. Asertywność to ostatnia z cech, na jakie chcielibyśmy zwrócić uwagę, ale z pewnością nie najmniej ważna. Umiejętność odmówienia wykonania zlecenia jest absolutnie niezbędna, co przynosi korzyści zarówno klientowi, jak i freelancerowi. Wolny strzelec, który przyjmuje każdy projekt, z jakim zgłasza się do niego zleceniodawca może znaleźć się w sytuacji, kiedy to zleceń jest tyle, że nie jest w stanie wykonać żadnego z nich na czas. A nawet jeśli jest to jakimś cudem możliwe, jakość takiej pracy z reguły nie jest najważniejsza.
Niestety są freelancerzy, którzy z różnych przyczyn postępują w ten właśnie sposób. Być może zależy im na jak największych zarobkach, może nie chcą stracić klienta, a może po prostu mają zbyt wielką wiarę we własne umiejętności. Niezależnie od motywu, czasem warto jednak trochę zwolnić i skupić się na wybranych zleceniach – dobrze wykonana praca na pewno zaowocuje dłuższą współpracą i większymi zarobkami na dłuższym dystansie.
Oczywiście lista na tym się nie kończy. Freelancerzy muszą też być odpowiedzialni i pracowici, oraz wiedzieć jak zarządzać czasem. Jeśli posiadasz większość tych cech (bo naturalnie nie da się mieć wszystkiego), kariera wolnego strzelca jest tym, co warto rozważyć.