Paprocie we wnętrzach

Moda na rośliny doniczkowe w mieszkaniach trwa w najlepsze, a jednym z gatunków cieszących się największą popularnością jest wszystkim dobrze znana paproć. Choć jeszcze do niedawna kojarzona ze staromodnymi aranżacjami, to dzisiaj potrafi być stylowym dodatkiem do wnętrz w stylu nowoczesnym. Paprotki bronią się nie tylko dostojnym wyglądem liści, ale również niewymagającą uprawą, dzięki czemu są idealne dla początkujących. Co jeszcze przemawia za obecnością paproci w naszych mieszkaniach?

Paproć we wnętrzach – efektowna dekoracja dla każdego

Rośliny doniczkowe od kilku dobrych sezonów królują w dekoracjach wnętrz i to nie tylko tych utrzymanych w klimacie „urban jungle”. Zieleń stanowi idealne dopełnienie wnętrz minimalistycznych czy industrialnych, gdzie subtelnie przełamuje surowość naturalnych materiałów jak drewno, kamień czy beton, ale równie dobrze komponuje się z klasycznym rozwiązaniami. Paproć ma to do siebie, że pasuje do każdego mieszkania i potrafi z miejsca  wzbogacić jego estetykę. Duża w tym zasługa efektownych liści o karbowanej strukturze osiągające nawet do 80cm długości oraz jasnozielonej barwie, która dodaje przytulnego charakteru.

Paprotka to nie tylko modna ozdoba

Obecność paproci w mieszkaniu to nie tylko duży krok w stronę modnej aranżacji wnętrz, ale przede wszystkim lepszej jakości powietrza. Szczególnie wysoką skutecznością w walce z lotnymi toksynami i innymi zanieczyszczeniami wykazuje się Nefrolepis Wyniosły, czyli jeden z najpowszechniejszych rodzajów paproci, bo to właśnie on zdobi biura czy urzędy, a nierzadko zadawał szyku w aranżacji wnętrz w latach 80. czy 90. Dzisiaj powraca w wielkim stylu i to nie tylko jako modna dekoracja, ale też naturalny filtr powietrza, którego nie może zabraknąć w kolekcji alergików.

Paprocie – rośliny łatwe w pielęgnacji

Po paprotki może sięgnąć każdy, nawet bez większego doświadczenia w uprawie roślin doniczkowych. Gatunek pochodzący z rejonów Ameryki Północnej i Południowej oraz Karaibów okazuje się bowiem bardzo łatwy w codziennej pielęgnacji, która nie wymaga wielkiego wysiłku czy nakładu czasu. Aby jednak zapewnić paproci odpowiednie warunki do swobodnego rozwoju, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach uprawy.

Najczęściej pojawiające się pytanie dotyczy optymalnej częstotliwości podlewania paproci. Roślina lubi wilgotne środowisko, dlatego należy dość mocno pilnować poziomu nawodnienia ziemi w doniczce. Przyjmuje się, że paprotkę najlepiej podlewać 2-3 razy w tygodniu w lecie i 1-2 razy zimą, zwłaszcza przy intensywnym ogrzewaniu mieszkania. Z podlewaniem nie można jednak przesadzić – bardzo mokra ziemia to prosty sposób na uśmiercenie paprotki. Dobrze jej zrobi codzienne spryskiwanie liści.

Jeśli chodzi o najlepsze stanowisko dla paproci, warto ustawić ją w półcieniu lub w miejscu, gdzie światło będzie przyjemnie rozproszone. Roślina wystawiona bezpośrednio na słońce straci swoje walory i szybko uschnie, czego raczej wolelibyśmy uniknąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here