fakty o pellecie

Dzisiaj stanowczo coraz więcej mówi się o jakimś pellecie. Co to jednak tak w zasadzie jest ten pellet? Co go charakteryzuje? Czym szczególnym się on wyróżnia? W poniższym artykule zostaną pokrótce przedstawione wszystkie najważniejsze fakty dotyczące pelletu.

1) Pellet to paliwo odnawialne

Cóż przede wszystkim podkreślić dość wyraźnie trzeba właśnie to, że zasadniczo pellet jest to paliwo jak najbardziej w pełni odnawialne. Z tego też powodu jest ono paliwem w pełni ekologicznym.

W tym punkcie warto jeszcze podkreślić fakt, że zasadniczo to pellet cechuje także bardzo dobrej jakości dym. Chodzi tu głównie o to, że dobrej jakości pellet w żadnym wypadku nie generuje dużej ilości dwutlenku węgla. W dymie też wówczas nie są zawarte absolutnie żadne dodatkowe, szkodliwe substancje. Trzeba jednak tutaj podkreślić jedną, ważną kwestię. Otóż dym ten będzie się cechował takimi właściwościami tylko i wyłącznie wówczas, gdy pellet będzie naprawdę dobrze wykonany. Oznacza to, że nie może mieć on w żadnym wypadku żadnych domieszek kleju, sklejki ani niczego innego.

2) Istnieją na rynku gorsze i lepsze pellety

No właśnie – niestety nie każdy pellet jest taki sami. Z czego w ogóle powstaje taki pellet? Otóż zasadniczo najczęściej mamy do czynienia z pelletem drzewnym. On wykonany jest zaś z odpadów z tartaków, czy też z trocin. Zasadniczo taki pellet powstaje przez sprasowanie całej tej masy drzewnej w specjalnej prasie i następnie przetoczeniu jej przez formę tworzącą specjalne granulki.

Istnieje także pellet roślinny, który pochodzi z różnego rodzaju roślin, odpadów roślinnych, traw itp. jednak zdecydowanie cieszy się on w naszym kraju mniejszą popularnością. Co jednak trzeba wiedzieć to fakt, że na rynku obecnie istnieją lepsze i gorsze pellety. Zasadniczo dobrej jakości pellet powinien być śliski w dotyku i nie zawierać więcej niż 12% wody. Oczywiście musi on także posiadać w pełni naturalne substancje. Generalnie rzecz ujmując to wszystko, jest bardzo ważne podczas wyboru pelletu. Jeśli bowiem kupimy kiepskiej jakości pellet, to niestety będziemy mieć do czynienia także od razu ze słabą jakością ogrzewania, z niezdrowym dymem itp.

3) Pellet należy dostosować do zainstalowanego pieca na pellet

Dokładnie – pellet zasadniczo wymaga zastosowania specjalnego pieca na pellet i to jest powó, dla którego całkowicie niesłusznie wiele osób już nie decyduje się na ten rodzaj paliwa. Zasadniczo bowiem chodzi tutaj o to, że piece te na pewno nie są najtańsze pod słońcem. Średnio ich cena zawiera się w zakresie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Jednak w tym momencie warto rozważyć kilka dość istotny spraw. Otóż po pierwsze – w przypadku węgla czy w zasadzie jakiegokolwiek innego paliwa opałowego także jak najbardziej należy zadbać o odpowiedniego rodzaju sprzęt, który także kosztuje i to wcale nie jakoś specjalnie mało, jeśli zależy nam na lepszej jakości. W przypadku zaś pelletu mamy szansę na naprawdę całkiem dobre dofinansowanie. W końcu jest to biopaliwo, a dzisiaj wiele gmin itp. dofinansowuje wszelkie sprawy związane z poprawą jakości powietrza. Co więcej, jednak – jest to wydatek jednorazowy, a takie piece do pelletu naprawdę bardzo rzadko się psują!

4) Pellet przedstawiany jest tako paliwo przyszłości

No właśnie – to jest naprawdę bardzo istotna kwestia. Zasadniczo bowiem chodzi tu o to, że pellet ma szansę stać się paliwem przyszłości. Jest on całkowicie ekologiczny, miło się go używa, ładnie pachnie… Słowem lepiej jest inwestować w niego, teraz kiedy jest jeszcze nie aż tak bardzo znany niż potem, kiedy stanie się standardem. Bowiem kiedy pellet będzie obowiązkowy, ceny całego sprzętu na pewno podskoczą w górę.

5) Pellet dostępny jest „od ręki”

Część osób także sądzi, że tak w zasadzie to pellet na pewno nie jest łatwo dostępny, także nie ma sensu w niego inwestować. Tymczasem istnieje wiele firm, które tak w zasadzie to przywożą gotowy pellet na telefon. Co więcej, trzeba tu jeszcze zaznaczyć, ż w zasadzie to jak raz napełnimy taki zbiornik do pelletu, to naprawdę na bardzo długo on starczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here