W trakcie cyklu miesiączkowego kobiety są narażone na wahania hormonalne. Dochodzi wtedy nie tylko do zmian nastroju, ale i wyglądu naszej skóry. Zmieniają się również jej potrzeby. Jak zatem należy pielęgnować cerę, podczas trwania całego cyklu miesiączkowego?
Początek cyklu miesiączkowego
Na początku cyklu miesiączkowego, nasza skóra nie wygląda zbyt dobrze. Staje się sucha, odczuwamy nieprzyjemne uczucie ściągnięcia oraz pieczenie. Do tego pojawia się nadwrażliwość i podrażnienie. Aby prawidłowo zadbać o skórę w tym okresie, należy dostosować się do kilku zasad pielęgnacyjnych. Jakich?
Po pierwsze najważniejsze jest odpowiednie nawilżenie. Powinnyśmy zaopatrzyć się w preparaty do cery wrażliwej, które nie tylko zwiększą nawilżenie, ale i załagodzą zmiany. W składzie preparatów powinnyśmy szukać takich składników, jak: ceramidy, kwas hialuronowy, aloes, pantenol lub woda termalna.
Jeżeli chodzi o oczyszczanie skóry twarzy, najlepszym wyborem będą preparaty o kremowej konsystencji (emolienty). Które nie przesuszą naszej skóry dodatkowo oraz nie uszkodzą bariery lipidowej.
Połowa cyklu miesiączkowego
W połowie cyklu miesiączkowego w organizmie kobiety dochodzi do wzrostu poziomu estrogenów. W wyniku tego dochodzi do polepszenia stanu cery, jest ona nawilżona, ma wyrównany koloryt i jest zregenerowana. Jak ją wtedy należy pielęgnować?
W tej fazie cyklu miesiączkowego pielęgnacja cery nie powinna być szczególna. Aby uniknąć pojawienia się przebarwień na naszej twarzy, powinnyśmy obowiązkowo zaopatrzyć się w krem z filtrem UV. Można śmiało stosować dodatkowo różnego rodzaju peelingi lub preparaty z kwasami owocowymi.
Przeczytaj też: https://odkrywcy.pl/orzechy-pekan-czym-sie-wyrozniaja-na-tle-innych-odmian/
W tym okresie można również się poddać różnego rodzaju zabiegom medycyny estetycznej, ponieważ skóra w tym czasie nie jest skłonna do krwawienia, szybko się regeneruję i jest odporna na różnego rodzaju infekcje.
Koniec cyklu miesiączkowego
W końcowym okresie cyklu miesiączkowego stan skóry ponownie się zmienia. Pojawia się wzmożona produkcja sebum, w wyniku tego dochodzi do zapchania porów, stanu zapalnego i niedoskonałości. Organizm zaczyna również gromadzić wodę, dlatego możemy odczuwać większe pragnienie, a na naszej twarzy pojawi się obrzęk. Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry w tym okresie?
Codziennie, najlepiej 2 razy dziennie powinnyśmy stosować tonik, którego zadaniem jest przywrócenie skórze odpowiedniego pH i delikatna dezynfekcja. Jeżeli nasza cera bardzo się przetłuszcza, można rozważyć zmianę kremu na taki, który będzie matowił i nawilżał jednocześnie.
W przypadku, gdy pojawiły się nieestetyczne wypryski, aby się ich pozbyć możemy zastosować olejek z drzewa herbacianego lub gotowy produkt z apteki, który ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne.
Źródło: https://byrosann.pl/