Jak szukać pomocy

Wiele osób zastanawia się dziś kto potrzebuje psychoterapii. Brat, kuzynka, siostra przyjaciółki? A może i ja? Nie, mi taka forma pomocy nie jest przecież potrzebna – pomyślisz może spacerując po zimowej, lekko zimowej Stolicy. Po drodze mijasz szyldy typu terapeuta Warszawa albo psychoterapia w Warszawie i jesteś prawie przekonany, że nie są to osoby które mogłyby Ci pomóc.

Często pierwsze spostrzeżenie naszego umysłu bywa dla nas kluczowe i równie często błędne. Samo zdefiniowanie pomocy jako zupełnie niepotrzebnej może być po prostu reakcją obronną. Co zatem warto byłoby zrobić?

Każdy z nas w toku swojego życia zdobywa doświadczenia, które znacząco wpływają na jakość życia i perspektywę określania dalszej jego drogi. Tak jak w przypadku np. zapalenia nerek udamy się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje schorzenie i zastosuje farmakoterapię, tak i w tym przypadku można zapytać siebie czy na mojej drodze życiowej nie pojawiły się jakieś “stany zapalne”, które mogłyby odbić się na naszym postrzeganiu świata.

Dla każdego mogą to być inne, subiektywne wydarzenia. Każdy z nas inaczej bowiem reaguje na otaczający nas świat, problemy i wyzwania z którymi spotykamy się każdego dnia. Trudna sytuacja która dotknie nas może na kogoś innego nie mieć absolutnie żadnego wpływu. Dlatego tak ważne jest unikanie porównywania z innymi, nawet bliskimi i szukanie pomocy u specjalistów, którzy mają wiedzę z zakresu funkcjonowania ludzkiego mózgu. Mogą oni pomóc w zrozumieniu powstawania stereotypów, konsekwencji przyjmowania na siebie zbyt wielu ról społecznych, przyjętych wzorców zachowań, które często bezwiednie kopiujemy ale również tego jak poszczególne trudne sytuacje mogą wpływać na kształt naszego życia.

Wiedza specjalistów mających przygotowanie merytoryczne może nas niemało zaskoczyć. Może być to podróż w głąb Twoich doświadczeń i Twojej historii życiowej. Jest to też szansa dla lepszej jakości Twojego dalszego życia, o które wszyscy przecież chcemy dbać najlepszymi posiadanymi zasobami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here