Kredyt jest poważnym zobowiązaniem. Od kredytobiorcy oczekuje się spłacania rat w terminie, a z tym niestety bywa różnie. Przed długami ochronić może konsolidacja kredytów, na czym jednak ona dokładnie polega? Czy każda oferta jest warta rozpatrzenia?
Gdzie można zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?
Pierwszym wyborem zwykle jest bank i jak najbardziej można w nim dostać atrakcyjny kredyt konsolidacyjny. Łódź jest miastem, w którym banków jest wiele, co daje klientowi przewagę. Niestety, banki bardzo rygorystycznie podchodzą do swoich klientów i osoby, które mają problemy finansowe, tutaj ich raczej nie rozwiążą. Bankowe kredyty konsolidacyjne są bardziej rozwiązaniem prewencyjnym, czyli zaciąga się je w momencie gdy widać, że za chwilę może być problem z terminowym opłacaniem wszystkich rat. Nim do tego dojdzie, zadłużenia się konsoliduje, rata spada i jest większa kontrola nad prywatnym budżetem.
Kredyt na spłatę chwilówek można zaciągnąć w firmie pożyczkowej, która działa w sektorze pozabankowym. Może to być droższy kredyt, za to dostanie go także osoba mająca długi i negatywne wpisy w BIK. Pozabankowy kredyt konsolidacyjny w Łodzi spłaca chwilówki oraz inne pożyczki, a w zamian klient musi już tylko regulować jedno zobowiązanie.
Ile kosztuje kredyt konsolidacyjny?
Dobra oferta konsolidacji musi być przystępna cenowo. Pierwszy istotny czynnik oceny to RRSO, czyli całkowity koszt pożyczki. Firma pożyczkowa ma obowiązek podać RRSO swoich produktów, ale w przypadku kredytów konsolidacyjnych ta wartość jest ustalana indywidualnie, ponieważ kredyt jest dopasowany do konkretnej sytuacji. Do wyliczenia RRSO bierze się wysokość dochodów klienta, liczbę zaległych pożyczek, możliwości finansowe, ryzyko niespłacania pożyczki na czas. Bardzo ryzykowni klienci muszą się liczyć z tym, że firma pożyczkowa ustali dla nich wyższe opłaty.
Kolejny parametr, jaki należy wziąć pod uwagę biorąc kredyt konsolidacyjny w Łodzi, to prowizja. Praktycznie każda pożyczka, niezależnie od jej przeznaczenia, wiąże się z koniecznością zapłacenia prowizji. Jej wysokość jest różna, zależy do rodzaju produktu, może wynosić kilka procent pożyczanej kwoty, ale zdarzają się także oferty z prowizją na poziomie kilkudziesięciu procent.
Jeszcze jedna ważna wartość odnosząca się do ceny kredytu konsolidacyjnego, to procentowanie. Mocno on wpływa na wysokość rat oraz całkowity koszt zadłużenia. Oprocentowanie to marża banku oraz WIBOR, czyli stopa oprocentowania na rynku międzybankowym. Podobnie jak w przypadku prowizji, każda instytucja może dowolnie ustalić wysokość oprocentowania, jednak nie może ono przekraczać czterokrotności stopy lombardowej.
Kredyt konsolidacyjny w Łodzi można zaciągnąć na dowolny okres. Trzeba po prostu znaleźć kompromis pomiędzy całkowitym kosztem pożyczki (im dłuższa spłata, tym wyższa kwota) oraz wysokością miesięcznych rat, które klient będzie w stanie spłacać.