Czym jest scrapbooking?

0
1634

Scrapbooking to pole do popisu dla miłośników wspomnień i rękodzieła. To kreatywna forma tworzenia, której korzenie wywodzą się ze Stanów Zjednoczonych. Metoda ta zyskała szerokie grono zwolenników i jest niezwykle popularna na całym świecie. Na czym polega scrapbooking? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Na czym polega scrapbooking?

Scrapbooking to sztuka tworzenia ręcznych dekoracji oraz dekorowanie nimi różnorodnych pamiątek rodzinnych i albumów ze zdjęciami. Nazwa pochodzi od słowa z języka angielskiego scrap, które oznacza skrawek. Sama nazwa scrapbook to album. Osoby, które zajmują się scrapbookingiem nazywane są często scrapbookerami. Co istotne, bardzo często dzielą się między sobą doświadczeniami i pomysłami na różnorodnych grupach społecznościowych czy forach o rękodziełach. W końcu dla wielu osób jest to niezwykle wciągające hobby. Powstają również specjalistyczne sklepy, w których możliwy jest zakup różnorodnych materiałów potrzebnych do tworzenia dekoracji.

Scrapbooking – jakie materiały będą potrzebne?

Rodzaj materiałów oraz ilość zależna jest od stopnia zaawansowania scrabookera i jego zamysłu na wykonanie danej dekoracji. Ważne jest, aby wyposażyć się w podstawowe elementy, jak akcesoria do cięcia, czyli nożyczki. Na późniejszym etapie mogą okazać się również przydatne różne rodzaje nożyczek, nożyk do papieru, gilotyna i trymer. Istnieją również maszyny ręczne, które umożliwiają wykonanie precyzyjnych cięć. Wśród innych elementów, przydatna może okazać się linijka do wykonywania odpowiednich rozmiarów cięć. Potrzebny będzie także klej i różne kolorowe papiery. W sprzedaży dostępne są zestawy papierów, a także mocne kleje, które ułatwią wykonywanie dekoracji. Jednym z najlepszych będzie klej introligatorski lub taśmy dwustronne, a także klej na gorąco razem ze specjalistycznym pistoletem do kleju. Dzięki temu możliwe będzie trwałe przyklejenie poszczególnych elementów.

Kolejnym etapem jest wybór dodatków. Występuje tu ogromna różnorodność np. wstążki, perełki, kokardki i sznureczki, a także różnorodne kwiaty z papieru i materiałów. Oczywiście kwiaty można wykonać samodzielnie, jednak istnieje wiele pięknych gotowych kwiatów dekoracyjnych. Co istotne, dostępne są różnorodne pieczątki do scrapbookingu, a także stemple, cyrkonie i pasty strukturalne. Warto w czasie wykonywania dekoracji kierować się swoją wyobraźnią, gdyż w scrapbookingu nie ma zasad i reguł, które sztywno określają, jak powinny być tworzone dekorację pamiątek i albumów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here