Wentylacja to coś, co zwykle jest pomijane w domkach z drewna. Nie jest to żaden problem, ponieważ w większości przypadków nie jest to konieczne. Jeśli używasz swojej drewnianej oazy przez cały rok, przychodząc i wychodząc, powietrze będzie ładnie krążyć. Jednak kłopot pojawia się, jeśli jesteś jedną z osób, która zostawia domki drewniane zamknięte na cztery spusty przez wszystkie zimne miesiące. Jak wrócisz do takiego miejsca w okresie letnim, aby odpocząć, bez dobrej wentylacji będziesz miał ręce pełne roboty.
Pewnie nie raz zdarzyło Ci się usłyszeć stwierdzenie, że „domek z drewna oddycha”. Jest to w pewnym stopniu prawda, ale nie należy wyłącznie polegać na tej koncepcji. Drewno, ciśnienie i wilgoć to kwestie, na które trzeba szczególnie uważać, ponieważ mogą doprowadzić do poważnych szkód. W zasadzie, domki drewniane są takie same jak każde inne budynki. Jest to zamknięta przestrzeń, w której może gromadzić się ciepło i wilgoć, zwłaszcza jeśli w podstawie nie ma membrany przeciwwilgociowej. Dlatego, tak ważna jest dobra wentylacja. W tym artykule znajdziesz pomocne wskazówki, jak ją zapewnić.
Rozważanie wentylacji podczas budowy domku drewnianego
Jeśli jeszcze nie zbudowałeś swojego wymarzonego domku z drewna, to jest to dla Ciebie niezwykle dobra wiadomość! Wybierając miejsce na domki drewniane, możesz dokonać wielu mądrych posunięć, które znacznie ułatwią wentylację takiej struktury. Kierunek wiatru jest Twoim przyjacielem, podczas wybierania miejsca, w którym chcesz umieścić swój nowy budynek – będziesz chciał zbudować go tam, gdzie możesz najbardziej skorzystać z dodatkowego powietrza. Warto jest budować domy drewniane w miejscach, w których szczyt jest skierowany do wiatru (szczyt jest częścią dachu budynku, w której spotykają się dwie jego części), a natychmiast odczujesz korzyści, ponieważ pomieszczenia będą ładnie wentylowane. Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze lokalizacji jest to, ile miejsca chcesz pozostawić wokół budynku. Pozostawienie przestrzeni około 1 metra między swoim domkiem drewnianym a wszystkimi innymi konstrukcjami i roślinami pozwoli korytarzowi powietrza swobodnie krążyć wokół budynku, wpuszczając i wypuszczając powietrze z wewnątrz. Pozostawienie takiej przestrzeni niesie ze sobą również wiele innych korzyści – umieszczenie niewielkiej odległości między budynkiem a otaczającymi go roślinami i drzewami oznacza, że wilgoć z liści nie będzie tak łatwo przenosić się do budynku, chroniąc go przed pleśnią.
Jak przewietrzyć domek drewniany?
Gdy już wiesz, dlaczego właściwa wentylacja konstrukcji drewnianych jest taka ważna i gdzie najlepiej umieścić swój domek z drewna dla lepszej wentylacji, przyjrzyjmy się, jak możesz przewietrzyć taki budynek, aby utrzymać zdrowy przepływ powietrza:
- Otwieranie drzwi i okien
Zacznijmy od najbardziej podstawowego sposobu na wentylację konstrukcji, jakimi są domki drewniane – nie zamykaj drzwi i okien. Może się to wydawać oczywiste, ale po prostu otwierając okna i drzwi, powietrze będzie przez nie ładnie wchodzić i wychodzić, odprowadzając wilgoć z budynku na zewnątrz. Ta technika jest również najprostszym sposobem na ochłodzenie pomieszczeń w upalny dzień. Oczywiście, niepraktyczne jest trzymanie otwartych okien i drzwi przez cały czas – na przykład, nie powinno trzymać się otwartego domku na noc – ale otwieranie drzwi i okien w ciągu dnia to zdecydowanie dobry początek.
- Instalowanie wentylatorów ściennych
Kolejnym i najwygodniejszym krokiem do poprawy standardów wentylacji w domkach drewnianych jest zainstalowanie nawiewników ściennych. Otwory wentylacyjne ścienne są uważane za pasywne elementy wentylacyjne, co oznacza, że utrzymują przepływ powietrza przez domy z drewna w sposób bezpieczny i bez potrzeby korzystania z zewnętrznego źródła zasilania, takiego jak wiatr lub elektryczność. W tym przypadku, powietrze wewnątrz budynku jest stale zastępowane przez świeższe powietrze za pomocą otworów wentylacyjnych, dzięki czemu wszystko jest dobrze wentylowane i odświeżane. Otwory wentylacyjne mają kształt kratek, a większość z nich jest zabezpieczona siatką, która chroni przed niepożądanymi owadami. Warto jest umieścić takie otwory wysoko na ścianach, aby zmaksymalizować przepływ powietrza. Pamiętaj również, aby utrzymać je w czystości tak, aby powietrze mogło łatwo przejść. Wentylatory ścienne zapewnią chłód w domku drewnianym latem i wolną od wilgoci zimę, więc są warte zainwestowania czasu i pieniędzy.
- Dodawanie wentylatora elektrycznego
Jeśli potrzebujesz lepszej wentylacji – jeśli na przykład domki drewniane są większe – lub przechowujesz w budynku płyny, takie jak benzyna, które mogą wydzielać opary, musisz zainstalować aktywny system wentylacji. Systemy te bardzo dobrze wentylują cały domek z drewna, wciągając świeże powietrze i wypychając nieświeże. Są lepszym rozwiązaniem dla bardziej wymagających procesów wentylacji w bardziej szczelnych budynkach, ale warto jest pamiętać, że wymagają również więcej wysiłku podczas instalacji i eksploatacji. Dobrym przykładem jest wentylator elektryczny. Używając podstawowego włącznika/wyłącznika, wentylator elektryczny robi dokładnie to, czego się od niego oczekuje. Łopatki obracają się, wciągając świeże powietrze do domku drewnianego, utrzymując je w obiegu, a nieświeże powietrze jest wypompowywane z wnętrza przez wentylator. Umieść wentylator na ścianie szczytowej naprzeciwko otworu wentylacyjnego, aby zmaksymalizować przepływ powietrza. Potrzebny będzie jednak system zasilania wentylatora, więc przed instalacją sprawdź, czy możesz dostarczyć prąd do budynku, korzystając z energii słonecznej lub podłączając ją do sieci.
- Montowanie wyrzutni i czerpni
Wyrzutnia i czerpnia są ulubionymi urządzeniami wielu właścicieli domków drewnianych z wielu powodów. Dla tych, którzy nie znają technicznej nazwy tych urządzeń, są to otwory wentylacyjne z turbinami napędzanymi wiatrem, a wiatr popycha turbiny, aby wciągnąć świeże powietrze do budynku. Podobnie jak wentylator elektryczny, „wirówka” jest aktywnym wentylatorem, co oznacza, że aktywnie wtłacza powietrze do budynku, utrzymując w nim świeżość i chłód. Wyrzutnia i czerpnia są zasilane wiatrem, a nie energią elektryczną, dzięki czemu są bardziej przyjazne dla środowiska i tańsze w eksploatacji. Krótko mówiąc, jest to fantastyczna opcja dla domków drewnianych każdej wielkości. Zainstaluj takie urządzenie na dachu, najlepiej najbliżej środka, aby zmaksymalizować ekspozycję na wiatr, który napędza turbiny. Pamiętaj, aby uważać, gdzie umieszczasz otwór na swoją wyrzutnię i czerpnię – umieszczenie w pobliżu wrażliwych miejsc, takich jak łaty dachowe, może zagrozić integralność konstrukcji, jakimi są domki drewniane.
Sposobów na właściwą wentylację domków drewnianych jest mnóstwo, ale najważniejsze jest to, aby pamiętać, że trzeba koniecznie to robić. Co więcej, równie istotną kwestią jest wybór producenta drewnianych konstrukcji. Istnieje dużo różnic w obróbce połączeń, drzwi i okien u wszystkich dostawców. Bardzo możliwe jest, że nie doświadczysz problemów z wentylacją u jednego producenta domków drewnianych, a u drugiego już tak. Każdy doświadczony specjalista powinien wiedzieć, że jeśli złącza są wyjątkowo szczelne, to samo-wentylacja w takim budynku będzie cięższa.