Wybór maty do jogi, która w pełni odpowiadać będzie indywidualnym preferencjom jej użytkownika, to dopiero połowa sukcesu. Zarówno na komfort przy ćwiczeniach, jak i trwałość wyposażenia, składa się również odpowiednia dbałość o matę w zakresie jej czyszczenia i pielęgnacji.
Właściwa metoda konserwacji maty do jogi zależy przede wszystkim od materiału, z jakiego wykonany został dany model, ale także od metod zastosowanych w procesie produkcji oraz od wykończenia materiału. Dowiedz się, jak czyścić i pielęgnować matę do jogi, by jak najdłużej cieszyć się jej nienagannym wyglądem, świeżością oraz wygodą podczas praktyk.
Materiał maty, a jej czyszczenie
Niekwestionowanym atutem mat do jogi wykonanych z syntetycznego tworzywa PVC jest łatwość w utrzymaniu ich w czystości. Większość z nich nie wymaga specjalnych środków czyszczących – wystarczy przecierać je gąbką lub ściereczką nasączoną ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu, np. delikatnego mydła. Niektóre maty z PVC można prać w pralce w temperaturze 30°C – informację o takiej możliwości powinien dostarczyć producent, gdyż wiąże się ona z rodzajem powierzchni danego modelu maty. Nie jest natomiast polecane pranie w pralce mat z ozdobnymi wzorami i aplikacjami, które mogą ulec zniszczeniu. Sprawa przedstawia się podobnie w przypadku mat z mikrofibry – do ich czyszczenia wystarczy z reguły ściereczka lub gąbka, ciepła woda i delikatny detergent. Większość z nich można również w razie potrzeby prać w pralce. Mat jutowych z kolei prać w pralce nie wolno – sposobem na ich czyszczenie jest jedynie lekko wilgotna gąbka lub ściereczka, przy czym należy uważać, by nie nasączyć nadmiernie włókien. Jeśli posiadasz matę do jogi z poliuretanu, jej konserwację również wystarczy ograniczyć do delikatnego przecierania materiału wilgotną szmatką lub gąbką.
Prawidłowa pielęgnacja mat z naturalnego kauczuku wygląda zupełnie inaczej i wymaga nieco większego nakładu pracy. Takie modele należy czyścić z wykorzystaniem roztworu wody z octem i miękkiej ściereczki lub gąbki. Nie wolno stosować żadnych, nawet delikatnych detergentów (w tym mydła), warto natomiast dodać do roztworu kilka kropel olejku eterycznego o wybranych zapachu i/lub olejek herbaciany ze względu na jego właściwości antybakteryjne. Ocet jest kluczem do przedłużenia żywotności maty kauczukowej – dodaje jej wilgoci i poprawia przyczepność.
Jak prawidłowo suszyć matę do jogi?
Mat do jogi nie powinno się suszyć w suszarce bębnowej ani z wykorzystaniem gorącego powietrza. Nie należy również rozkładać ich na słońcu – każdy materiał reaguje na promienie słoneczne inaczej i ekspozycja na słońce może wiązać się z odbarwieniem, a nawet odkształceniem maty. Najlepszym sposobem jest rozwinięcie maty do swobodnego wyschnięcia i zwinięcie jej z powrotem dopiero po całkowitym wysuszeniu.
Garść przydatnych wskazówek
- Powierzchnia mat do jogi z poliuretanu łatwo ulega mechanicznym uszkodzeniom, np. zarysowaniom. Aby dłużej cieszyć się jej nienagannym wyglądem, noś i przechowuj ją w pokrowcu.
- Celem uniknięcia powstania na macie poliuretanowej trudnych do usunięcia zabrudzeń, unikaj kontaktu maty z tłustymi substancjami, w tym np. kremem do rąk.
- Ochrona maty przed słońcem powinna dotyczyć nie tylko procesu jej suszenia. Aby wzór nie wyblakł zbyt szybko, przechowuj matę z dala od promieni słonecznych lub zainwestuj w specjalny pokrowiec.
- Wciąż nie masz pewności, jak wyczyścić swoją matę z PVC? Postaw na jeden ze specjalnych środków do czyszczenia oferowanych przez producentów mat do jogi.
- Odbarwienie lub zmiana tekstury maty kauczukowej wraz z upływem czasu nie muszą świadczyć o nieprawidłowej pielęgnacji. Są to procesy całkowicie normalne dla tego rodzaju materiału, idące w parze z jego zużywaniem się.
Więcej o tym jak pielęgnować i czyścić matę do jogi przeczytasz na stronie: https://yogabazar.pl/Poradnik-jak-pielegnowac-i-czyscic-mate-do-jogi-blog-pol-1540815746.html