mechanik

Planujesz daleką podróż wakacyjną, a Twój samochód nie daje po sobie znać, że zaczyna się psuć? Koniecznie sprawdź jego sprawność w jednym u profesjonalistów takich jakich znajdziesz w serwisie samochodowym Nissan-Dyszkiewicz w Konstancinie-Jeziornie – http://www.nissan.dyszkiewicz.pl/. To, że Twoje auto nie sprawia większych kłopotów nie znaczy, że nie pojawią się one w trakcie dalekiej wycieczki. Wręcz przeciwnie długotrwała szybka jazda po autostradach przy wielokrotnie bardziej załadowanym samochodzie niż na co dzień, jest czynnikiem, który znacznie zwiększa ryzyko uwidocznienia się ukrytych usterek. Co sprawdzić, a co wymienić profilaktycznie? Tego dowiesz się z poniższego wpisu.

Płyny eksploatacyjne

Poziom płynów eksploatacyjnych, a przez to i szczelności zbiorników, w których są gromadzone, jest jednym z podstawowych rzeczy do sprawdzenia przed wyjazdem.

Zaliczyć do nich możemy:

  1. olej silnikowy
  2. płyn chłodzący
  3. płyn do spryskiwaczy
  4. płyn w układzie hamulcowym

Nawet jeżeli poziom wymienionych płynów będzie w normie to lepiej zabrać ze sobą pewien zapas na tzw. dolewki oleju silnikowego oraz płynu do chłodnicy.

Elektryka

Problem z układem elektrycznym, szczególnie w nowszych modelach jest jedną z najczęstszych przyczyn nieplanowanego postoju bądź przedłużenia wakacji. Niesprawna elektryka wpływa on nie tylko na znaczny spadek komfortu jazdy poprzez np brak klimatyzacji, ale także potrafi stworzyć liczne zagrożenia podczas jazdy. Konieczne przed wyruszeniem w podróż będzie rzecz jasna sprawdzenie sprawności akumulatora. Nie można także zapomnieć o sprawdzeniu tak prozaicznych elementach jak wycieraczki czy światła. Unikniemy wówczas ryzyka jazdy nocą w deszczu bez poprawnie działających wycieraczek i z przepalonymi światłami głównymi.

Opony

Bez choćby jednej z nich samochód nie zajedzie zbyt daleko. Oprócz opon warto sprawdzić również wentyle, a także obręcze. Jeżeli okaże się, że opony są sparciałe, zużyte lub nierównomiernie wytarte należy je koniecznie wymienić na nowe. Tyczy się to także opon zapasowych.

Układ hamulcowy

Przy okazji sprawdzenia poziomu płynu hamulcowego warto sprawdzić jego cały mechanizm. Na szczególną uwagę zasługuje stan okładzin ciernych tak okładzin w układzie bębnowym jak i klocków oraz tarcz hamulcowych. Warto pamiętać, że przy zwiększeniu ciężaru wycierają się one o wiele szybciej niż podczas normalnej jazdy. Nie warto więc ryzykować jazdy kiedy widać, że klocki hamulcowe są na tzw. dotarciu, gdyż w sytuacji krytycznej mogą być one przyczyną stłuczki bądź bardziej tragicznego w skutkach wypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here