Co dokładnie warto wiedzieć o radcy prawnym

Należy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że radca prawny jest profesjonalnym pełnomocnikiem. Omawiana profesja zaliczana jest do najmłodszych w kraju. Na czym dokładnie polega praca radcy prawnego?

Kim jest radca prawny?

Jest to osoba po studiach prawniczych, która znajduje się na liście radców prawnych. Należy zaznaczyć, że radca prawny w porównaniu do adwokata może zostać zatrudniony w zakładzie pracy. Z kolei w trakcie rozpraw sądowych występuje w czarnej todze.

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz większa liczba radców prawnych planuje założyć własną działalność gospodarczą, jest to bowiem zdecydowanie bardziej opłacalne. Warto również wiedzieć, że osoba pracująca w omawianym zawodzie musi przestrzegać określonych zasad etyki.

Co wchodzi w zakres obowiązków radcy prawnego?

Radca prawny pełni przede wszystkim funkcję doradczą. Wśród jego obowiązków koniecznie trzeba wymienić udzielanie porad prawnych czy konsultacji. Radca prawny ponadto reprezentuje klienta przed sądem, sporządza umowy czy opinie prawne.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że osoby pracujące w omawianym zawodzie nie mogą być obrońcami w sprawach karnoskarbowych oraz karnych. Z usług radcy prawnego mogą korzystać spółdzielnie, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą czy spółki. Oczywiście radca musi zachować w tajemnicy wszystkie informacje, jakich dowiedział się od klientów.

Kto może zostać radcą prawnym?

Zgodnie z ustawą omawiany zawód mogą wykonywać osoby, które zostały wpisane na listę radców prawnych. Konieczne jest również złożenie ślubowania. Na wspomnianej liście może znajdować się osoba z ukończonymi studiami prawniczymi, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych.

Osoby, które są zainteresowane wykonywaniem zawodu radcy prawnego muszą oczywiście odbyć aplikację radcowską, a następnie złożyć egzamin radcowski. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zawód jest bardzo wymagający. Przeznaczony jest dla osób interesujących się prawem, a także czującym powołanie.

Nam wiadomo studia prawnicze zaliczane są do najtrudniejszych. Rekomendowane jest zatem zastanowienie się przed podjęciem ostatecznej decyzji. Godny uwagi jest również fakt, że wynagrodzenie radcy prawnego może dochodzić do 10 tysięcy złotych miesięcznie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here