Wzmacniacz lampowy – czym jest i jak go wybrać?

0
1077

Nie da się ukryć, że zdecydowana większość z nas ceni sobie solidne i mocne brzmienie. Wobec tego różnorodne wzmacniacze gitarowe czy wzmacniacze radiowe wykorzystywane są już od wielu lat. Można śmiało powiedzieć, że wzmacniacz lampowy był niegdyś jednym z najpopularniejszych rodzajów tego typu sprzętu. Obecnie jednak, wydaje się, że najlepsze lata ma on już za sobą. Mimo wszystko ten rodzaj wzmacniacza dalej pozostaje na rynku i co najważniejsze, może okazać się jednym z lepszych wyborów. Wobec tego, czym jest tego typu wzmacniacz i na co zwracać uwagę w momencie jego zakupu?

Czym jest wzmacniacz lampowy?

O wzmacniaczu lampowym kilkanaście lat temu było niezwykle głośno. Wykorzystywano go na potęgę, choć obecnie wydaje się on odchodzić w zapomnienie. Prawdziwi specjaliści od dźwięku doskonale jednak zdają sobie sprawę z tego, że w wielu sytuacjach wzmacniacz lampowy okazuje się być niezastąpiony. Jest to bowiem specjalny typ wzmacniacza, w którym rolę elementów czynnych spełniają lampy elektronowe. Są one zamontowane w bańce elektrod, z której w momencie uruchomienia wypuszczane jest powietrze- lub specjalistyczny gaz- pod dość dużym ciśnieniem. Wzmacniacz lampowy był wykorzystywany niezwykle chętnie praktycznie do końca lat 60. Obecnie jednak jest to dość ciekawe i intrygujące urządzenie dla każdego, kto zdecyduje się ten typ wzmacniacza wypróbować.

Jaki rodzaj wzmacniacza lampowego warto wybrać?

W przypadku wzmacniacza lampowego możemy tu dokonać pewnego rozróżnienia na:

  • wzmacniacz lampowy gitarowy;
  • wzmacniacz lampowy słuchawkowy.

Jest to pierwszy dylemat, z którym zetkniemy się podczas jego wyboru, jednak podjęcie ostatecznej decyzji nie powinno być wyjątkowo trudne. Wzmacniacz lampowy słuchawkowy sprawdzi się- jak sama nazwa wskazuje- w przypadku słuchawek. Jednak przed zakupem warto sprawdzić kompatybilność obu urządzeń. Z kolei wzmacniacz lampowy gitarowy sprawdzi się w przypadku podkreślenia charakterystycznego dźwięku gitary i jest to wzmacniacz przeznaczony do bardziej profesjonalnych zastosowań.

Pamiętajmy o specyfikacji technicznej wzmacniacza lampowego!

W przypadku wyboru wzmacniacza lampowego nie można zapomnieć o zwróceniu uwagi na jego specyfikację techniczną. Dla każdego konesera dobrego dźwięku najważniejsza będzie oczywiście jego moc. Niemniej jednak sprawdźmy także kompatybilność obu urządzeń, co zagwarantuje poprawne działanie wzmacniacza lampowego. Kwestią sporną może być również cena wzmacniacza lampowego- są to bowiem urządzenia z wyższej półki cenowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here