Sposoby konserwacji butów skórzanych

Buty skórzane uchodzą za luksusowe, eleganckie i najbardziej zdrowe. Właśnie dlatego powinny być nie tylko czyszczone, ale również odpowiednio pielęgnowane. Sposób ich konserwacji w dużej mierze zależy jednak od rodzaju skóry, z którego zostały wykonane. Poznajmy kilka najważniejszych zasad.

Skóra licowa

Najbardziej popularnym, a jednocześnie najłatwiejszym do czyszczenia i konserwacji rodzajem skóry jest licowa. Jest to gładki rodzaj skóry, wyprawiony w taki sposób, aby miała błyszczącą powierzchnię. Powinna być miękka i wygodna, dopasowująca się lekko do stopy, dzięki czemu buty z niej wykonane leżą idealnie po kilku spacerach.

Ze względu na swoją specyfikę, skóra licowa musi być przede wszystkim chroniona przed wysychaniem, gdyż może ono doprowadzić do pojawienia się na niej nieestetycznych pęknięć. Niewskazane jest także pozostawianie na niej warstwy zimowego błota, zmieszanego z chemicznymi środkami rozpuszczającymi. Mogą one powodować białe przebarwienia na skórze.

W rezultacie, buty ze skóry licowej powinny być regularnie czyszczone ze wszystkich zabrudzeń, które na nich osiadły, a także pastowane. Dzięki temu zostaną nawilżone i zmiękczone, co ochroni je przed pękaniem i sprawi, że poruszanie się w nich będzie jeszcze wygodniejsze. Co więcej, pasta do butów zawierająca naturalne woski chroni zarówno kolor, jak również strukturę skóry, dzięki czemu lepiej znosi ona zmienne warunki pogodowe. Dodatkowo, nadaje jej także pięknego połysku.

Warto przy tym pamiętać, że jeśli oprócz codziennego zabrudzenia na butach zalegają także stare warstwy wosków i past, należy je najpierw solidnie usunąć, na przykład za pomocą preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Dzięki temu powierzchni obuwia będzie dobrze przygotowana na przyjęcie nowej warstwy i zaprezentuje się lepiej.

Nubuk i zamsz

Zamsz i nubuk to rodzaje skóry, które wymagają bardziej uważnego traktowania. Ich cechą charakterystyczną jest przyjemna w dotyku powierzchnia, charakteryzująca się delikatnymi włoskami. Jest to efekt specjalistycznego, delikatnego szlifowania lica.

Ze względu na swój charakter, buty z tych materiałów nie powinny być czyszczone za pomocą wody. Najlepiej jest usunąć grubsze zabrudzenia za pomocą szczotki, a te, które pozostały, należy zmyć za pomocą profesjonalnego środka, dedykowanego do tych rodzajów skóry. Będzie on jednocześnie delikatny dla nich, jak również pozwoli na dokładne usunięcie pozostałości.

Czyszczenie zamszu i nubuku zawsze należy przeprowadzać na sucho albo z użyciem specjalnego, bezwodnego środka. Woda po prostu im nie służy. Tak samo wygląda chodzenie po deszczu lub śniegu – one również nie będą dobrze działać na nubuk i zamsz. Dlatego każde czyszczenie należy zakończyć impregnacją za pomocą dedykowanego środka, który uodporni je na działanie wilgoci.

Bez wątpienia, jeśli wykonasz wszystkie te działania, będziesz mógł cieszyć się swoimi butami przez wiele sezonów!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here