Rolety termiczne

Rolety to świetny sposób, by osłonić wnętrza pomieszczeń przed nadmiarem słońca. W długie, letnie dni, słońce może nadwyrężać oczy, szkodzić kwiatkom na parapecie, uniemożliwiać korzystanie z ekranów telewizora lub komputera. Wiele osób poszukuje jednak nie tylko rolet zaciemniających, ale również izolujących termicznie. W ten sposób można zabezpieczyć dom przed utratą ciepła w okresie zimowym lub przegrzaniem pokoju latem. Poniżej podpowiemy jakie rolety termiczne wybrać oraz na co zwracać uwagę w czasie przeglądania dostępnych.

Rolety termiczne zewnętrzne – nowoczesne systemy osłonowe przed chłodem i gorącem

Rolety zewnętrzne to coraz częściej wybierany typ rolet. Znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, mieszkaniach jak i budynkach biurowych. Za ich pomocą możemy całkowicie odciąć się od dostępu światła z zewnątrz. Po całkowitym opuszczeniu rolet pomieszczenie jest w pełni zaciemnione, a także – poprawia się jego izolacja termiczna.

Jak dobrze wiemy, to właśnie w okolicy parapetu i okna dochodzi do największych ubytków ciepła. Ich osłonięcie dodatkową warstwą osłonową poprawia szczelność oraz zmniejsza dostęp chłodnego powietrza z zewnątrz. To samo dotyczy nagrzewających pomieszczenie promieni słonecznych o poranku.

Jakie rolety termiczne zewnętrzne wybrać? Polecane modele

Stosując rolety najwyższej jakości – na przykład plisy Melange Thermo lub rolety plisowane Awangarda dostępne w ofercie: https://rollcenter.pl/ – możemy obniżyć temperaturę nawet o 10 stopni w czasie najgorętszych upałów.

Co za tym idzie, zmniejszy się zużycie energii potrzebnych do regulacji temperatury – zimą będziemy mniej wydawać na ogrzewanie, a latem rzadziej korzystać z urządzeń klimatyzujących. Pozytywnie wpłynie to na nasze wydatki zarówno w okresie grzewczym, jak i poza nim.

Budowa rolet zewnętrznych jest dość prosta. Najczęściej, są to rozsuwane wzdłuż prowadnic panele, zwijane do wnętrza puszki, zamontowanej nad oknem. Popularne są panele wypełnione specjalnymi materiałami izolacyjnymi lub też pokryte warstwą przeciwsłoneczną.

Rolety wewnętrzne – a termoizolacja pomieszczeń mieszkalnych

Rolety wewnętrzne są mniej skuteczne w izolacji termicznej, ale również mogą być w tym celu wykorzystywane. Najczęściej, zawiesza się je w pomieszczeniach użytkowych – kuchni, salonie, jadalni – gdzie nadmiar słońce może utrudniać przebywanie wewnątrz.

Warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na rodzaj zastosowanego materiału osłonowego. Warto wybierać zarówno barwy ciemne – pochłaniające większość światła – jak i wykonane z tkanin zaciemniających. Niektóre dostępne rolety posiadają specjalną warstwę izolującą, na przykład folii aluminiowej.

Stosuje się także elementy ogumienia, które mogą być dużym ułatwieniem, jeśli zależy nam na pełnym odcięciu się od światła naturalnego. Dzięki warstwie ogumienia, rolety dokładnie przylegają do powierzchni szyby, nie pozostawiając najmniejszych prześwitów.

Zaletą rolet wewnętrznych jest możliwość ich łatwego wykonania pod konkretnego zamówienie klienta – na przykład dostosowanie rozmiaru rolety do kształtu i szerokości okien, które mają osłaniać. Dzięki temu możemy znaleźć rolety wewnętrzne pasujące do tak nietypowych okien jak: dachowe, okrągłe, balkonowe, podłużne i liczne inne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here