Pudel to niezwykle popularna rasa. Pudle są w rzeczywistości jedną z najstarszych ras psów, a ich nazwa pochodzi od niemieckiego słowa “pudel”, co oznacza “pluskać się w wodzie”. Pudle są inteligentnymi i aktywnymi psami, które świetnie sprawdzają się jako zwierzęta rodzinne. Są również stosunkowo łatwe w szkoleniu i są bardzo lojalnymi towarzyszami. Pudle wymagają jednak trochę pielęgnacji ze względu na swoją sierść i mogą nie być najlepszym wyborem dla rodzin z małymi dziećmi lub innymi zwierzętami domowymi.

Pudel i jego odmiany

Istnieją cztery różne rasy pudli, różniące się głównie wielkością i wagą. Z tego powodu wyróżniamy:
  • Duże pudle (standardowe i królewskie) mają 45-62 cm wzrostu i zazwyczaj ważą nie więcej niż 22 kg.
  • Średniej wielkości pudel ma 35-45 cm wysokości i waży 10-14 kg.
  • Pudel miniaturowy — osiąga 25-28 cm w kłębie i waży 4-7 kg.
  • Toy Poodle są rasą małą i osiągają wysokość 24-28 cm oraz wagę 3-4 kg.
Niezależnie od rasy, cechy anatomiczne i wygląd są niemal identyczne. Charakterystyczna dla Pudla długa kufa wynosić 9/10 standardowej długości czaszki. Jest też nieco wydłużony w przeciwnym kierunku i bardzo mocno rozbudowany w stosunku do tułowia. Oczy są zazwyczaj brązowe i mają kształt migdałów. Mają też klapnięte uszy, mocną szyję i głęboką klatkę piersiową. Pudel ma też mocne kończyny i wysoko osadzony ogon.
Jednak najbardziej godne uwagi jest niezwykłe futro czworonoga. Dzieje się tak dlatego, że jest ona miękka, ale bardzo gęsta w formie. Wełna jest typu wełnianego, ale jest skręcona w małe kępki. Gęstość wełny różni się w zależności od rasy. Kolor sierści rozróżnia się na biały, czarny, srebrny, morelowy i brązowy.
Sierść pudla jest jednak podatna na filcowanie i częste powstawanie kul włosowych, co wymaga regularnej pielęgnacji.

Jak zadbać o właściwą pielęgnację pudla?

Pielęgnacja pudli jest ważna, o czym wie każdy właściciel tych wspaniałych psów. Pudle nie linieją. Z tego powodu ich sierść musi być regularnie pielęgnowana. Istnieją trzy rodzaje sierści pudla: wełnista, kręcona i sznurkowa. Kręcona i sznurkowa najlepiej, aby była czesana codziennie. pozwoli to uniknąć jej splątania. Sierść wełnista musi być strzyżona co kilka miesięcy, aby zapobiec matowieniu. Wszystkie pudle muszą mieć regularnie szczotkowane zęby, aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego.

Pudel — charakterystyka i usposobienie rasy

Pudel to inteligentna, energiczna i żywiołowa rasa psa. Te psy są bardzo przywiązane do swoich właścicieli i chętnie się z nimi bawią. Są to pieski o łagodnym usposobieniu, które łatwo się uczą. Pudel to idealny pies dla osób, które lubią aktywny tryb życia.

U kogo sprawdzi się ta rasa?

Pudel jest wysoce inteligentną rasą psów, która jest bardzo łatwa do wyszkolenia. Pudle mają również dobre usposobienie do dzieci. Pudle mogą być wspaniałymi zwierzętami rodzinnymi i sprawdzą się w prawie każdym domu.

Zdrowie pudla

Pudle nie mają większych problemów ze zdrowiem. Średnia długość życia psa z renomowanej hodowli to 12-15 lat. Należy jednak pamiętać, że zależy to od wielu czynników i że niektóre osoby mogą mieć nieco gorsze zdrowie. Właściciele powinni więc regularnie odwiedzać klinikę weterynaryjną i poddawać psy niezbędnym badaniom.

Dieta pudli

Pudle potrzebują diety o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów. Powinny mieć również umiarkowaną ilość tłuszczu. Najlepszym sposobem karmienia pudla jest podawanie im małych posiłków w ciągu dnia zamiast jednego dużego posiłku.

Źródło: strefykomfortu.pl/pudel-odmiany-i-charakterystyka-rasy/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here