Sri Lanka

Gdy zwiedzanie Polski i południa Europy wydaje się nudne, coraz większa liczba osób wybiera na wakacyjne wyjazdy w egzotyczne destynacje. Często leżą one w Afryce lub Azji. Jednym z takich miejsc jest Sri Lanka – urocza wyspa u wybrzeży Indii.

Historia i ciekawostki o Sri Lance

Sri Lanka jest niedużą obszarowo wyspą, położoną u wybrzeża półwyspu indyjskiego, oblana z jednej strony wodami Oceanu Indyjskiego, a z drugiej Zatoką Bengalską. Jeszcze niedawno państwo stosowało nazwę Cejlon, od wyspy, na której jest w całości położone. Niestety konsekwencją podwodnego trzęsienia ziemi i tsunami, które nawiedziło wyspę w 2004 roku, było spustoszenie wybrzeża, załamanie gospodarki.Od 2009 roku, kiedy zakończyła się wojna domowa, państwo intensywnie rozwija turystykę i gospodarkę, a konsekwencją jest możliwość cieszenia się pięknymi plażami w tym kraju oraz mieszanką kulturową i całą jej spuścizną. Gospodarka na Sri Lance to przede wszystkim rolnictwo, a konkretnie uprawa znanej na całym świecie cejlońskiej herbaty. Na wyspie istnieją także złoża kamieni szlachetnych i część mieszkańców pracuje w przemyśle wydobywczym. Organizacja wszystkiego samodzielnie może okazać się trudna, więc Sri Lanka z biurem podróży to najlepsze rozwiązanie, przynajmniej jeśli chodzi o pierwszą wizytę w tym pięknym kraju. Co ciekawe, nazwa Sri Lanka oznacza w tłumaczeniu z sanskrytu “olśniewający kraj” i tak jest rzeczywiście – jest tam wiele miejsc, które mogą olśnić turystów.

Co zobaczyć, co zjeść i jak zapłacić?

Wyjazd na Sri Lankę to wielka przygoda. Cały kraj, który nie jest zbyt duży, obsiany jest pięknymi świątyniami buddyjskimi, wybrzeże oferuje piękne plaże i ciepłe, błękitne morze a szczególną atrakcją, którą pomoże zorganizować biuro podróży będzie wizyta w rezerwacie Yala, który słynie z mieszkających na jego terenie słoni, krokodyli i lampartów. Warty zobaczenia jest dawny holenderski fort i inne ruiny, które pozostały na terenie wyspy jeszcze z czasów Buddy. Ciekawostką jest tak zwana Świątynia Zęba, w której podobno znajduje się prawdziwy ząb pochodzący od Buddy. Jednak zabytki to nie jedyna rzecz, którą warto zobaczyć – klimatyczne restauracje i plażowe puby oferują szereg atrakcji dla podniebienia. Ze względu na tygiel kulturowy, kuchnia lankijska jest mieszanką kuchni indyjskiej, chińskiej i tajskiej. Podstawą diety jest ryż, podawany zazwyczaj z aromatycznym, mocno przyprawionym curry z ryby lub kurczaka. Dostępnych jest też ogromna ilość sosów na bazie soczewicy i ciecierzycy: tak zwanych daal, do których bywa podawane roti – pieczone na patelni placki z mąki, odrobiny masła klarowanego i wody. Tradycyjnie na Sri Lance używa się do jedzenia właśnie placków i własnych dłoni. Obowiązująca na wyspie Sri Lanka waluta to rupia lankijska, jednak miejscowi chętnie przyjmują opłaty w dolarach.

Jak zorganizować idealny wyjazd?

Sri Lanka to kusząca perła na Oceanie Indyjskim. Loty zazwyczaj są czarterowane, dlatego najłatwiejszym jest zwiedzenie kraju Sri Lanka z biurem podróży. Sri Lanka jest ciepłym krajem przez cały rok, a temperatury są porównywalne – nie występuje tam zima. To olśniewający kraj, jeszcze nie poznany przez turystów – warto go zwiedzić już teraz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here