Dobrze dobrana wydajność okapu pozwoli nam cieszyć się komfortem, podczas gdy na kuchni gotowywać będą się nasze ulubione potrawy. Jak dobrać optymalną wydajność okapu do kubatury naszej kuchni i które urządzenia są w stanie zapewnić nam maksymalnie szybką wymianę powietrza w pomieszczeniu? Sprawdź w naszym poradniku.
Wysoka wydajność okapu – gdzie jej potrzebujemy?
Okap o dużej wydajności jest szczególnie niezbędny w dwóch przypadkach: jeżeli dysponujemy dużą kuchnią oraz kiedy nasza kuchnia jest otwarta. W takich pomieszczeniach wyłącznie okap o dużej mocy będzie w stanie skutecznie poradzić sobie z odprowadzeniem oparów i z zatrzymywaniem rozprzestrzeniania się intensywnych zapachów do pozostałych wnętrz. Sprawnie działający okap to podstawa, nie tylko gdy w domu mamy miłośnika kuchennych rewolucji.
Wydajność okapu – jak obliczyć?
Jaka ma być zatem wydajność okapu, by urządzenie mogło efektywnie działać w naszej kuchni? Informację na temat minimalnej i maksymalnej wydajności (zależą one od wybranego stopnia pracy wentylatora) poszczególnych modeli okapów znajdziemy w ich specyfikacji. Wartość ta podawana jest w m3/h, a zatem, znając wymiary naszej kuchni, bez problemu możemy obliczyć, ile razy w ciągu godziny wymienione zostanie całe powietrze w pomieszczeniu. Choć obliczenia nie są zbyt skomplikowane, przydatny może okazać się kalkulator! W ten sposób dowiemy się, jak szybko dany okap pozbędzie się oparów, dymu i zapachów z naszej kuchni.
Wydajne okapy kuchenne – jaki wybrać?
Okapy o dużej wydajności w swojej ofercie posiada między innymi polska marka Kernau. Który sprawdzi się najlepiej w naszej kuchni?
- Wydajny okap nad wyspą to konieczność. Tylko takie urządzenie będzie w stanie ograniczyć przedostawanie się kuchennych zapachów do jadalni czy salonu. Okap wyspowy Kernau KCH 0640 B ISLAND to stylowe wyposażenie nowoczesnej kuchni. Jego wydajność maksymalna, którą uzyskać możemy w trybie turbo, wynosi aż 660 m3/h. To świetny wybór do otwartej kuchni.
- Jeszcze szybsze oczyszczanie powietrza może zapewnić nam okap przyścienny Kernau KCH 5290 W. Będzie on niezastąpiony, kiedy nasza płyta grzejna znajduje się w ciągu kuchennej zabudowy. Białe wykończenie z elementami stali nierdzewnej tworzy estetyczne połączenie, które dodatkowo sprawia, że tak praktyczne urządzenie, jak okap, staje się ozdobą naszej kuchni.
- Gdy natomiast zależy nam na dyskretnej obecności okapu i nie chcemy, by jego design stał się dominującym elementem we wnętrzu, wybierzmy okap do wbudowania. Okap do zabudowy Kernau KBH 0590.1 B GESTURE oferuje nam maksymalną wydajność na poziomie 755 m3/h, a do tego może być sterowany przy pomocy gestów. Wystarczy odpowiedni ruch ręki, by włączyć albo wyłączyć urządzenie czy też zmienić jego ustawienia.
W każdym z okapów Kernau możemy zastosować filtr węglowy. To wygodna opcja, kiedy nie mamy możliwości podłączenia urządzenia do wentylacji.