Sporo osób zastanawia się, na jaki rodzaj opału postawić. Do podstawowych kryteriów decydujących o wyborze możemy zaliczyć dostępność, jakość oraz cenę. Nie bez znaczenia są również koszty eksploatacji kotła na dane paliwo oraz wpływ opału na środowisko naturalne. Jak pokazuje praktyka największą popularnością cieszy się ekogroszek oraz pellet. Dlatego przygotowaliśmy artykuł, w którym omawiamy następujące zagadnienia:
Jakie są cechy charakterystyczne pelletu?
Jakie są cechy charakterystyczne ekogroszku?
Czym różni się pellet i ekogroszek?
Odpowiedzi na te pytania z pewnością ułatwią Ci podjęcie decyzji odnośnie wyboru określonego rodzaju paliwa.
Jakie są cechy charakterystyczne pelletu?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pellet to tak naprawdę odpad, który zaliczamy do biomasy. Produkt ten jest efektem ubocznym powstającym w trakcie procesu produkcji drewnianych elementów. Wśród największych zalet pelletu możemy wyróżnić ekologiczność oraz pełną odnawialność. Ten typ paliwa ma formę granulatu, który powstaje w trakcie procesu technologicznego. Pellet charakteryzuje się ściśle określonym składem oraz średnicą wahającą się w przedziale 6-8 mm. Odwiedzając sklep z pelletem powinieneś sprawdzić, czy dany produkt ma stosowne certyfikaty, które potwierdzają jego jakość. Dużym atutem tego opału jest fakt, że w worku z pelletem znajduje się relatywnie mało trocin.
Jakie są cechy charakterystyczne ekogroszku?
Ekogroszek jest rodzajem paliwa, które zostało pozbawione frakcji miału i flotu. To sprawia, że jego szkodliwość dla środowiska jest o wiele mniejsza niż w przypadku węgla w bryłach. W procesie spalania ekogroszku do atmosfery przenika o wiele mniej szkodliwych gazów, aniżeli w trakcie spalania węgla kamiennego. Średnica ekogroszku waha się w granicach 5-25 mm. Niestety w worku z ekogroszkiem można znaleźć dosyć dużo odpadu w formie miału.
Czym różni się pellet i ekogroszek?
Przeglądasz sklep internetowy z ekogroszkiem i pelletem nie mając pomysłu, który rodzaj opału wybrać? Wiele osób sugeruje się jedynie ceną. Okazuje się jednak, że cena ekogroszku i pelletu nie różnią się w znaczący sposób. Dysproporcje cenowe zależą od producentów. Podczas analizy obu paliw warto wziąć pod uwagę inne czynniki. Pierwszym jest z pewnością produkcja popiołu. W procesie spalania ekogroszku powstaje ok. 4-15% popiołu. Jeśli chodzi o pellet, to zawartość popiołu wynosi 0,24-1%. Ciekawostką jest fakt, że popiół pelletowy to cenny nawóz. Popiół z ekogroszku trzeba poddać procesowi utylizacji, ponieważ zawiera toksyczne związki.
Następną różnicą jest czystość użytkowania. Ekogroszek pozostawia nalot, który jest trudny do usunięcia. Pellet nie brudzi aż tak bardzo i pozostawia jedynie pył drzewny, który odpowiada za przyjemny zapach drewna w kotłowni. W kwestii środowiska dużo korzystniejszy jest wybór pelletu. Wynika to z faktu, że ilość dwutlenku węgla, która wydziela się w trakcie spalania, odpowiada ilości tego związku wykorzystywanej przez drzewo podczas wzrostu.
Wspomnieliśmy wcześniej, że ceny obu paliw są porównywalne. Nie oznacza to jednak, że ich koszty użytkowania są identyczne. Kocioł na ekogroszek musi pracować w trybie ciągłym. To sprawia, że cały czas musi być do niego dostarczane paliwo. Kocioł pelletowy można wyłączyć. Drugą kwestią jest kaloryczność. Ekogroszek wykazuje wyższą wartość tego parametru. Z drugiej strony ze względu na ciągłą pracę kotła jego zużycie może być wyższe nawet o 20%. W związku z tym to pellet charakteryzuje się lepszą wydajnością cieplną.
Powyższe informacje jasno pokazują, że podczas wyboru rodzaju paliwa trzeba zwracać uwagę na kilka czynników. Wśród nich warto wymienić wydajność, czystość oraz wpływ na środowisko. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnych rodzajów opału, to zajrzyj na stronę sambudrol.pl. Znajdziesz tam wiele przydatnych informacji, które pomogą Ci dokonać optymalnego wyboru.