Nasiona konopi i ich wykorzystanie w kosmetyce

Chociaż konopie kojarzą się większości osób tylko z jednym, w tej chwili znajdują dość szerokie zastosowanie w wielu branżach. Odkryto między innymi, iż siemię konopne jest znakomitym składnikiem diety, będąc doskonałym źródłem białka, witamin i składników mineralnych. O pożywności konopi decyduje również zawartość kwasów omega-3 i omega-6 i licznych aminokwasów. Warto jednak wiedzieć, że nasiona konopi znajdują zastosowanie także i w kosmetyce! W czym dokładnie mogą pomóc?

Nasiona konopi – co warto o nich wiedzieć?

Siemię konopne coraz częściej pojawia się na półkach ze zdrową żywnością. Warto od razu zaznaczyć, że nie jest to marihuana – chociaż wielu osobom sama nazwa “konopie” właśnie z nią się kojarzy. Tymczasem konopie siewne to gatunek rośliny z rodziny konopiowatych, który jest rozpowszechniony w różnych częściach świata jako roślina uprawna.  Konopie siewne są wykorzystywane w lecznictwie – w tym między innymi jako składnik produktów kosmetycznych.

Nasiona wykorzystywane są również jako surowiec do pozyskiwania włókien. Stosowane są w przemyśle odzieżowym, samochodowym, a nawet w papiernictwie. Za działanie psychoaktywne odpowiadają kannabinoidy. Występują one jednak w dużej ilości w konopiach indyjskich, a nie konopiach siewnych. Te drugie są roślinami przemysłowymi, dopuszczonymi do uprawy w krajach Unii Europejskiej.

Nasiona konopi a branża kosmetyczna

Nasiona konopi, a także pozyskiwany z nich olej konopny znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Na półkach można znaleźć coraz więcej różnych kremów czy balsamów właśnie z konopiami, jako głównym składnikiem. Olej charakteryzuje się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), kwasu linolowgo z grupy kwasów tłuszczowych omega 6 oraz kwasu linolenowego z grupy omega 3. Znakomicie wpływa na skórę, wzmacniając jej funkcje ochronne, a także między innymi chroniąc przed utratą wody. To olej bardzo nawilżający, świetnie działający na skórę przesuszoną i zniszczoną. Wspiera jej regenerację i dba o nią dzień po dniu. Wspiera także skórę ze zmianami trądzikowym – łagodzi objawy choroby, zmniejszając stan zapalny. Właśnie dlatego po nasiona konopi i olej konopny powinny sięgać te osoby, które cierpią z powodu Atopowego Zapalenia Skóry, łuszczycy czy egzemy.

Konopie zmniejszają także ryzyko podrażnień, przebarwień i są polecane w przypadku uporczywego świądu, obecnego na przykład przy różnego rodzaju alergiach. Warto również wiedzieć, że stosowanie konopi na skórę głowy oddziałuje nie tylko na nią, ale również na włosy. Zdecydowanie stają się piękniejsze – bardziej wypielęgnowane. Nabierają blasku, a przy tym szybciej rosną. Olej konopny, wcierany we włosy, ułatwia również ich późniejsze rozczesywanie. To tylko niektóre przykłady zastosowania nasion konopi w kosmetyce. Można z nich przygotować choćby odżywczy dla skóry peeling. Nie bójmy się więc konopi siewnych – to rośliny, które pomagają! W tej chwili są też bez trudu dostępne w wielu sklepach stacjonarnych i internetowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here