Ksylofon – czym jest ten instrument i jaki model wybrać?

0
2167

Ksylofon swoim wyglądem przypomina coś na kształt cymbałek, tylko w wydaniu znacznie bardziej profesjonalnym – zaliczany jest do instrumentów sztabkowych. A co może mieć wspólnego z grą na perkusji? Tak naprawdę jest on zaliczany do grupy instrumentów perkusyjnych, analogia sposobu gry na tym instrumencie oraz na typowej perkusji jest więc tutaj mocno widoczna. Instrument ten z powodzeniem może być traktowany jako ważny, podstawowy instrument, który będzie miał swój wkład w muzyczną kompozycję oraz stanowić będzie dobry trening dla osoby, która przymierza się do gry na perkusji. 

Najlepszy ksylofon na start

Jak można zauważyć już na pierwszy rzut oka, ksylofon posiada charakterystyczne obramowanie, które najczęściej wykonywane jest z metalu, ale spotykane są też modele o drewnianej ramie, na przykład wykonanej z drewna bukowego. Rama pełni istotną funkcję- stanowi swego rodzaju stelaż, który podtrzymuje poszczególne sztabki- to one mają za zadanie generować dźwięk po ich uderzeniu. Do wykonania ksylofonu wykorzystuje się drewno o odpowiedniej twardości i strukturze- polecane jest tutaj drewno egzotyczne. I tutaj też dostępne są różne wersje, może to być drewno IPE, czyli lapacho lub też palisander. Są to jedne z najtrwalszych i najlepszych jakościowo propozycji drewna, jakie wykorzystuje się do budowy instrumentów. Wykorzystanie tak dobrych surowców sprawia, że instrument jest trwały, a także wygodny w użytkowaniu. Naturalny rysunek tego drewna również pięknie się prezentuje i jest absolutnie oryginalny. Klawiatura bardzo często posiada specjalną politurę, która jest wykonana bardzo estetycznie, ale też która zabezpiecza instrument przed blaknięciem. Propozycje różnego rodzaju modeli, także tych odpowiednich dla osób początkujących można znaleźć pod hasłem ksylofon.

Instrument idealny do nauki gry

Osoby, które dopiero zaczynają grę na tym instrumencie mogą zacząć od jego najprostszej wersji. Z pewnością spełni ona ich oczekiwania. Do nauki gry polecane są instrumenty skali 3,5 oktawowej. Cała skala zawiera się w normie od F4 do C8. Waga takiego instrumentu to zazwyczaj około 10-12 kg. Oczywiście, ksylofon posiada także w zestawie specjalne pałeczki, którymi można uderzać o poszczególne sztabki. Oprócz tego, że ksylofon to bardzo interesujący instrument do gry- jest to też po prostu piękny przedmiot, który wykonuje się z surowców najwyższej jakości. Gra na takim instrumencie na pewno będzie więc ogromną przyjemnością dla każdego, kto jest wrażliwy na piękne brzmienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here