7 wskazówek dotyczących wnętrza małego mieszkania

Projektując małe mieszkania, trzeba maksymalnie wykorzystać dosłownie każdy centymetr. Rezygnujemy ze  wszystkiego, co zbędne, na rzecz tego, co najpotrzebniejsze. Projektantka wnętrz Magda Knappe daje 7 wskazówek, na co warto zwrócić uwagę, myśląc o wnętrzu kawalerki.

W nowoczesnych nowych budynkach projektanci coraz częściej planują małe mieszkania, a popyt na nie rośnie z każdym rokiem. Nie ma w tym nic dziwnego: ceny pozostają wysokie, co oznacza, że ​​im mniejsza powierzchnia, tym tańsze mieszkanie. Wielkość przeciętnej kawalerki waha się od 25-35 metrów kwadratowych.

Jeśli musisz dokonać remontu w małym mieszkaniu, projekt powinien być traktowany szczególnie ostrożnie. To od tego, jak wszystko zaplanujesz na etapie przygotowawczym, zadecyduje o tym, jak wygodne będzie dla Ciebie mieszkanie po wykończeniu i ustawieniu wszystkich mebli.

A więc wyposażenie małego apartamentu typu studio …

1. Zapoznaj się z zasadami

Teraz jest wiele projektów studyjnych, w których projektantom udaje się umieścić kuchnię, sypialnię, miejsce do pracy, strefę rekreacyjną (coś w rodzaju mobilnego salonu). Na zdjęciach wszystko wygląda stylowo i pięknie, ale czy jest to wygodne, aby mieszkać w takich wnętrzach? Planując rozmieszczenie mebli, koniecznie zapoznaj się z podstawowymi zasadami aranżacji. Na przykład szerokość przejścia powinna wynosić co najmniej 70 cm, jeśli go zwęzisz (np. z powodu szafek), poruszanie się będzie dla ciebie niewygodne, a dwie osoby nie będą mogły się minąć.

 2. Zdecyduj się na miejsce do przechowywania

Określ, gdzie możesz umieścić miejsce do przechowywania. Będzie to jedyna nieprzekształcalna przestrzeń w mieszkania. Pozostałe strefy będą mogły się zmieniać w zależności od potrzeb. Na przykład rozkładana sofa ze stolikiem kawowym i zestawem telewizyjnym w ciągu dnia służy jako salon, a nocą łatwo zamienia się w miejsce do spania.

Szafy wnękowe to najlepsze rozwiązanie do przechowywania zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Aby wykorzystać każdy centymetr z dostępnej przestrzeni, koniecznie zdecyduj się na szafę pod zamówienie. Ponadto szafa wnękowa nie wygląda na nieporęczną, a na małej przestrzeni poczujesz się komfortowo. Pamiętaj, że musisz przechowywać nie tylko ubrania, ale także różne małe rzeczy. Zwróć uwagę na wiszące szafki i cokoły z nogami: lekkie konstrukcje tworzą wrażenie przestronności.

 3. Myśl swobodnie

Planując rozmieszczenie sprzętu nie bój się sięgać po niestandardowe rozwiązania. Przykładowo, jeśli w łazience lub w kuchni nie ma miejsca na pralkę, spróbuj umieścić ją w szafie na korytarzu (ale w tym celu należy wziąć pod uwagę doprowadzenie potrzebnych instalacji, dlatego przed podjęciem decyzji należy skonsultować się ze specjalistą).

4. Nie zapomnij o szczegółach

Wnętrze małego mieszkania wymaga dbałości o szczegóły oraz pomysłowości. Zwróć szczególną uwagę na jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni oraz wysoką jakość mebli i materiałów wykończeniowych.

5. Dodaj kolory

Wybierając kolor do wnętrza, skorzystaj z jasnej palety kolorów. Dla dekoracji na jednej ze ścian zastosuj dekoracyjną tapetę lub użyj farby w kontrastowym kolorze. Chcesz spokojniejszego wnętrza? Spróbuj użyć jasnych kolorów w całym wnętrzu również na tekstyliach (obicie sofy, zasłony, poduszki) wtedy przestrzeń będzie wyglądać spójnie.

6. Utwórz strefy transformacji

Jeśli potrzebujesz miejsca do pracy, nie spiesz się, z wyznaczaniem specjalnej strefy w pokoju. Teraz możesz dokupić lekki składany stół i krzesło, które nie zajmie dużo miejsca w szafie, ale pozwoli zaoszczędzić miejsce w małym mieszkaniu. W tym celu możesz również wykorzystać stół jadalniany.

7. Eksperymentuj!

Rozkładane łóżko? Dlaczego nie! Izolowany balkon z miejscem do pracy? Świetny wybór! Jeśli chcemy mieć meble dostosowane do przestrzeni to z reguły muszą być wykonane na zamówienie. Są droższe niż standardowe meble ze sklepu ale w zamian idealnie dopasowane do przestrzeni jaką dysponujemy. Jeśli pod łóżkiem ustawisz podest, na którym goście mogą usiąść, a w jego wnętrzu umieścisz pojemne szuflady, okaże się, że jeden mebel zastępuje trzy.

Po więcej porad i inspiracji zapraszamy na stronę projektantki https://projektowaniewnetrz24.eu/projekty-wnetrz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here