Ergonomia w pracy to bardzo ważny czynnik o jaki powinien zadbać zarówno pracodawca i do którego dostosować się powinien pracownik. Ma ona za zadanie ograniczać występowania różnego rodzaju dolegliwości ze strony układu ruchowego, które mogą pojawiać się w przypadku pracy w jednej pozycji. Celem jest utrzymanie dobrego zdrowia pracowników, a dzieje się to poprzez zapewnienie im odpowiednich warunków.
Ergonomia na stanowisku pracy
Ergonomiczna praca będzie skupiać wiele czynników oraz warunków aby była spełniona. Wynika to z faktu, że jest to dziedzina, która łączy wiele zagadnień oraz dyscyplin. Dotyczy to zarówno pracy fizycznej jak również siedzącej. Obie z nich wymagają odpowiedniej postawy ciała. Nieprawidłowe ułożenie bądź brak wprowadzania regularnych ćwiczeń może przyczynić się do chorób. W przypadku osób pracujących w trybie siedzącym może to być otyłość, depresja czy wady postawy. Co zatem jest kluczowe aby zachować ergonomię pracy? Przede wszystkim czynniki takie jak ułożenie komputera, biurka czy krzesła względem siebie. Wszystkie te produkty powinny być również dostosowane do wysokości pracownika. Oznacza to, że nie zawsze sprawdzą się standardowe fotele, a lepsze będą te z opcją obszernej regulacji.
Ergonomiczna praca powinna odbywać się na ergonomicznym krzesłu. Jest to jeden z najważniejszych produktów w biurze, ponieważ ma za zadanie podpierać cały nasz szkielet. W związku z tym istotne jest aby była to opcja posiadająca opcje regulacji wysokości, oparcia, odchylenia czy też zagłówka. Fotel powinien zostać wyposażony w podłokietniki. Chcąc uniknąć problemów z nadgarstkiem dobrze jest również zainwestować w odpowiednie podkładki pod myszkę, dzięki którym zadba się o prawidłowe ułożenie dłoni.
Jakie są skutki niestosowania ergonomii w pracy?
Ergonomiczna praca https://sqda.pl/ergonomia-w-firmie-czyli-bezpieczne-i-zdrowe-miejsce-pracy/ to wymóg nie tylko osób pracujących z biura ale również osób wykonujących pracę zdalną. W obu tych przypadkach to pracodawca jest zobligowany do zapewnienia odpowiednich warunków. Pracownicy powinni natomiast dbać o wykonywanie regularnych ćwiczeń, które pozwolą rozciągać mięśnie czy o zmianie pozycji. Bez tego można narazić się na niebezpieczne powikłania. Środowisko w jakim się pracuje ma bardzo duży wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. Nie stosując się do założeń ergonomicznej pracy istnieje o wiele większe ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych, wypadków, a przy długotrwałym lekceważeniu również do chorób związanych z konkretnym zawodem.
Choroby zawodowe mogą być związane zarówno z ośrodkiem ruchu jak przykładowo zmęczeniowe złamanie kości ale także z układem nerwowym gdzie najbardziej popularny jest zespół cieśni nadgarstka. Tych powikłań można uniknąć jeśli będziemy dbać o ergonomiczne środowisko pracy. Jest to jedyny sposób na to aby uchronić się przed skutkami pracy w niezmiennej pozycji. Warto jest wiedzieć jak dużo zależy od samych pracowników, którzy to powinni wprowadzić do swojej codzienności dawkę ruchu, która przyniesie jedynie pozytywne zmiany.