Elektrolity w tabletkach – dlaczego warto zaopatrzyć się w nie na lato?

0
1874

Elektrolity w tabletkach to suplement, którego spożywanie wskazane jest w okresach zwiększonej aktywności fizycznej i psychicznej. Warto sięgać po nie również w trakcie upałów oraz w sytuacjach wiążących się z ryzykiem odwodnienia, takich jak przebyte biegunki. Okresowe zażywanie takich preparatów może mieć korzystny wpływ na ogólną kondycję oraz prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Co warto wiedzieć o takich suplementach i dlaczego dobrze jest sięgać po nie latem?

Czym dokładnie są elektrolity?

Elektrolity to pierwiastki naturalnie występujące w ludzkim organizmie. Są wodnymi roztworami jonów biorących udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Zaliczają się do nich sód, potas, wapń, magnez, chlorek i fosforan. Wszystkie pierwiastki, jakie można odnaleźć w elektrolitach w tabletkach posiadają istotny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Do ich niedoboru może dochodzić w sytuacjach chronicznego stresu i silnego napięcia. Zbyt niski poziom elektrolitów obserwuje się również przy dużych utratach wody z organizmu. Takie sytuacje mają miejsce przy wzmożonym wysiłku, zatruciach i grypach żołądkowych. Dochodzi do nich też po spożyciu znacznych ilości alkoholu lub kofeiny oraz podczas upałów. Jak dokładnie działają elektrolity w tabletkach?

Wpływ poszczególnych pierwiastków na organizm

Dla zachowania homeostazy organizmu kluczowe jest utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej. Wiąże się ona z odpowiednią pracą nerwów i mięśni, zachowaniem funkcji komórkowych oraz regulacją ciśnienia krwi. Popularne objawy niedoboru elektrolitów to m.in. ogólne zmęczenie, ból głowy, drżenie i skurcze mięśni, senność i nerwowość. Decydując się na elektrolity w tabletkach można szybko dostarczyć organizmowi magnezu, sodu, potasu i chlorku.

Jakie działanie wykazują poszczególne pierwiastki?

Warto wiedzieć, że magnez posiada ogromny wpływ na wiele funkcji organizmu. Umożliwia właściwą regulację kurczliwości mięśni, rytmu serca i zachodzenie funkcji nerwowych. Jego suplementacja jest szczególnie wskazana w okresach wysiłku fizycznego i intelektualnego. Często ma związek z możliwością koncentracji uwagi. Również potas ma wpływ na właściwą pracę serca, mięśni i nerwów. Dzięki chlorkowi i sodowi możliwe jest utrzymanie równowagi płynów ustrojowych. Suplementacja elektrolitami w tabletkach może uchronić zażywających przed niekorzystnym samopoczuciem w czasie upałów. Wspomaganie się dodatkową porcją potrzebnych pierwiastków wraz z zachowaniem zdrowej diety i właściwym nawodnieniem umożliwią utrzymanie dobrej kondycji w trudnych warunkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here