Ćwiczenia dna miednicy zalecane przez ginekologów oraz urofizjoterapeutów cieszą się coraz większą popularnością. Utrzymywanie tworzących je mięśni w dobrej kondycji pozwala nie tylko uniknąć rozmaitych dolegliwości, ale i poprawić jakość życia seksualnego. Z jakimi problemami wiąże się niewydolne dno miednicy? Dlaczego jego trening jest tak ważny?
Dno miednicy – co to jest?
Mianem dna miednicy określa się zespół mięśni tworzących przeponę miednicy. Jak wskazuje nazwa, pełnią one podobną funkcję co przepona oddzielająca klatkę piersiową od jamy brzusznej. Ich zadaniem jest podtrzymywanie narządów wewnętrznych, dzięki czemu pozostają one zawsze na swoim miejscu. Oprócz tego kurczą się i rozluźniają w reakcji na zmieniające się ciśnienie w jamie brzusznej (np. podczas kaszlu) lub rozmaite bodźce (np. podczas kontaktów seksualnych lub oddawania moczu).
Tworzące dno miednicy mięśnie w trakcie naszego życia mogą być narażone na przeciążenie i nadmierne rozluźnienie. Najczęściej dzieje się tak na skutek ciąży i porodu naturalnego, ale także u osób z otyłością lub uprawiających niektóre sporty. Problemy z dnem miednicy najczęściej manifestują się nietrzymaniem moczu, zmniejszeniem przyjemności z seksu (w niektórych przypadkach penetracja może stać się wręcz niemożliwa) lub obniżaniem narządów miednicy (objawy obejmują m.in. uczucie ciążenia, ból i wrażenie ciała obcego w pochwie).
Dlaczego trzeba dbać o mięśnie dna miednicy?
Mięśnie dna miednicy mają istotny wpływ na codzienny komfort oraz prawidłowe wykonywanie czynności fizjologicznych. Pełnią ważne funkcje seksualne – ich odpowiednie napięcie pomaga w osiąganiu satysfakcjonujących orgazmów i wzmacnia przyjemne doznania.
Dodatkowo do mięśni dna miednicy zaliczane są również zwieracze cewki moczowej oraz odbytu. Utrzymywanie całej przepony w dobrej kondycji jest kluczowe dla ich prawidłowego funkcjonowania.
Co ważne, mocne dno miednicy jest też bardzo ważne dla kondycji kręgosłupa. Mięśnie te bowiem, w połączeniu z tymi znajdującymi się z przodu tułowia, przeponą oddechową oraz mięśniami grzbietu stabilizują kręgosłup, utrzymując go w prawidłowej pozycji.
Rehabilitacja mięśni dna miednicy – komu jest potrzebna?
Każda kobieta, niezależnie od wieku czy stylu życia, powinna wiedzieć, jak dbać o mięśnie dna miednicy. Choć istnieją czynniki, które mogą negatywnie wpływać na ich kondycję, takie jak częste dźwiganie ciężkich przedmiotów czy otyłość, odpowiednie treningi powinny wykonywać również osoby, u których z pozoru nie ma ku temu wyraźnego powodu.
O tym, jak wzmocnić dno miednicy, najczęściej mówi się jednak w kontekście ciąży i okresu okołoporodowego. Poród siłami natury jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu, w tym również dla mięśni Kegla. Dno miednicy po porodzie oraz przeciążeniach, jakim było poddawane w czasie ciąży, może ulec nadmiernemu rozciągnięciu i rozluźnieniu. Regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń pozwala je wzmocnić i zapobiec licznym dolegliwościom, w tym wystąpieniu takich objawów jak ból miednicy, brak satysfakcji ze współżycia oraz odczuwany w jego trakcie dyskomfort, a nawet nietrzymanie moczu i stolca.
Jak wzmocnić mięśnie dna miednicy?
W celu wzmocnienia mięśni dna miednicy specjaliści zalecają wykonywanie ćwiczeń polegających na ich naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu. Choć można je wykonywać bez żadnych akcesoriów, wiele osób, szczególnie początkujących, korzysta z akcesoriów takich jak dostępne w N69 specjalne kulki dopochwowe lub kulki Kegla. Mięśnie zaciskają się wokół nich odruchowo, przy każdym ruchu, dążąc do ich utrzymania wewnątrz ciała.
Dbałość o mięśnie dna miednicy to nie tylko wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Równie ważna jest profilaktyka nadmiernych przeciążeń. Polega ona między innymi na aktywności fizycznej (szczególnie u osób, które wykonują siedzącą pracę) i unikaniu częstego dźwigania ciężkich przedmiotów. W przypadku osób po porodzie ważne jest wykonywanie czynności pielęgnacyjnych przy noworodku w taki sposób, by unikać nadmiernego obciążania dna miednicy. Dzięki temu mięśnie mogą szybciej wrócić do formy i prawidłowo pełnić swoją funkcję przez całe życie.