Do czego używa się lamp HPS?

0
1361

Lampy sodowe, czyli klasyczne lampy wyładowcze to podstawa oświetlenia drogowego i szklarniowego. Ich cechą charakterystyczną jest żółty odcień emitowanego światła zbliżony do światła naturalnego, słonecznego. Lampy HPS (wysokoprężne lampy sodowe) wykorzystywane są w oświetleniu dekoracyjnym i drogowym (w lampach ulicznych), a ze względu na charakterystykę emitowanego światła, również w szklarniach, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorskich, typu growbox.

Sodowe lampy w ogrodnictwie

W poszukiwaniu oszczędności wiele miast odchodzi od stosowania tradycyjnych lamp sodowych, zastępując je energooszczędnymi i trwalszymi diodami LED. W związku z tym głównym zastosowaniem współczesnych lamp HPS jest przede wszystkim oświetlenie szklarniowe. Żarówki sodowe emitują światło w zbliżonym zakresie fali (temperatury i barwy) do światła słonecznego, co umożliwia roślinom prowadzenie procesu fotosyntezy nawet wówczas, gdy nie mają one dostępu do światła naturalnego. Lampy HPS to dziś podstawa tradycyjnych systemów oświetlenia stosowanego w profesjonalnych szklarniach i tzw. growboxach. Oczywiście współcześnie istnieje alternatywa dla tego typu żarówek w postaci nowoczesnych paneli LED i energooszczędnych żarówek CFL, ale ze względu na cenę, wiele osób decyduje się pozostać przy oświetleniu sodowym. Trzeba jedynie pamiętać, że takie żarówki pobierają dużo energii, co automatycznie przekłada się na wyższe rachunki za prąd.

Trzy rodzaje lamp sodowych dla ogrodnictwa

W sprzedaży znajdziemy trzy typy lamp HPS dedykowane różnym etapom wzrostu roślin. Dla osób początkujących, które dopiero startują ze szklarniową uprawą, najlepszym wyborem wydają się uniwersalne lampy dual, które wspierają wegetację roślin przez cały okres wzrostu i kwitnienia. Specjaliści, osoby o zdecydowanie większym doświadczeniu w uprawie roślin, którzy dysponują większą powierzchnią dedykowaną uprawie, dość często decydują się na zakup lamp specjalistycznych, dopasowanych do różnych faz rozwoju roślin. Na rynku dostępne są lampy HPS do wzrostu roślin oraz lampy stworzone z myślą o wsparciu ich rozwoju na etapie kwitnienia, emitujące światło w nieco innym zakresie fali.

Wydajność świetlna nowoczesnych żarówek sodowych jest bardzo wysoka, dlatego nie można przesadzić z doborem mocy tego typu lamp do oświetlanej powierzchni. Warto pamiętać, że lampa HPS emituje nie tylko promieniowanie świetlne, ale i ciepło, a w zamkniętej szklarni zbyt wysoka temperatura może być przyczyną wolniejszego wzrostu roślin, a nawet ich uszkodzenia lub zupełnego zniszczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here