Zima to nie tylko mroźne powietrze i nieprzyjemny wiatr, to także znaczne obniżenie wilgotności powietrza w wielu mieszkaniach czy miejscach pracy. Na efekty nie trzeba długo czekać. Ochronna warstwa lipidowa na naszych twarzach staje się coraz cieńsza, przez co skóra traci więcej wody niż chociażby wiosną czy latem, a przez to jest często wysuszona i podrażniona. Jak temu przeciwdziałać? Sposobów może być wiele, przedstawiamy 5 najskuteczniejszych.
5 sposobów na gładką, jędrną skórę w mroźne dni
1. Nawilżacz powietrza w miejscu przebywania
O ile nie mamy wpływu na skrajnie niską wilgotność powietrza na dworze, o tyle możemy zadbać o odpowiednie nawilżenie w miejscu pracy czy własnym mieszkaniu. Tym bardziej, ze przy minusowych temperaturach raczej wszyscy szukamy jak najszybszego schronienia wewnątrz budynków.
Nawilżacz ewaporacyjny to najzdrowszy i najbezpieczniejszy sposób zwiększania i kontrolowania wilgotności powietrza w danym miejscu. Wyposażony w czujnik wilgotności pozwala na bieżąco monitorować poziom nawilżenia. Modele posiadające także wbudowany higrostat umożliwiają ustawienie żądanej wartości wilgotności, do której osiągnięcia nawilżacz sam będzie dążył, a następnie zwalniając obroty, starał się utrzymać.
Nie ma więc ryzyka doprowadzenia do przewilżenia pomieszczenia. Nie ma też obaw o przedostawanie się do powietrza zanieczyszczeń, czy jakichkolwiek innych związków podrażniających układ oddechowy. W przeciwieństwie do nawilżaczy ultradźwiękowych, nawilżacze ewaporacyjne mają bowiem zawsze matę lub dyski, filtrujące przechodzące powietrze z zanieczyszczeń. Wydostające się do otoczenia jest krystalicznie czyste i w pełni zdrowe dla użytkowników.
Więcej o wyborze nawilżaczy i różnicach pomiędzy poszczególnymi typami urządzeń przeczytasz w artykule: https://ranking-oczyszczaczy.pl/poradnik-czystego-powietrza/nawilzacz-do-twarzy/
2. Kremy do twarzy (dostosowane do cery i pory roku)
Zimą szczególnie warto zaopatrzyć się w kremy o bogatej konsystencji i zawartości lipidów. Oprócz dość oczywistej funkcji izolacji skóry przed mrozem, ułatwiają także regenerację struktury skóry. Do cery suchej warto stosować kremy tłuste i półtłuste. Zgoła odmienne produkty warto stosować w przypadku skóry tłustej czy trądzikowej – tutaj należy poszukać kremów normalizujących i zimowych kremów nawilżających.
Ważne też, by krem należy nakładać minimum 15 minut przed wyjściem z domu, by zdążył się wchłonąć, a tym samym stworzyć odpowiednią barierę ochronną.
3. Pomadka na usta
Nieprzyjemne w dotyku, spierzchnięte usta, a także krwawiące pęknięcia to coś, z czym często spotykamy się w sezonie zimowym. Pomadka ochronna pozwoli odpowiednio natłuścić i zabezpieczyć usta.
4. Czapka na głowę i uszy
Obowiązkowym elementem zimowego stroju jest czapka, najlepiej przykrywająca uszy, by ochronić je przed potencjalnym odmrożeniem. Zakrywając głowę z kolei chronimy nasze włosy przed osłabieniem i częstszym wypadaniem. Mroźne powietrze obkurcza naczynia krwionośne na skórze głowy, przez co do cebulek włosów dostaje się mniej substancji odżywczych.
5. Uwaga na kosmetyki, które mogą dodatkowo wysuszać skórę
Do mycia i demakijażu unikaj produktów pozbawionych detergentów, np. SLSów. Zamiast nich wybieraj kosmetyki łagodne, wzbogacone lipidami, np. mleczka, olejki, płyny micelarne. Myjąc twarz czy dłonie przed wyjściem z domu, należy je dokładnie wysuszyć, a następnie nałożyć krem ochronny i odżywczy.