Figura Pana Jezusa

Znajdują się nie tylko w świątyniach i kaplicach, ponieważ coraz częściej są wybierane do prywatnych kaplic i dekorują modlitewne ołtarze domowe. Figury mają wiele odsłon i różnie prezentują osobą Syna Bożego. Przekonaj się, jakie są najbardziej znane wizerunki Chrystusa.

Jeżeli szukasz figury Pana Jezusa, najpierw sprawdź, jaka wersja będzie sprzyjać Twojej codziennej modlitwie. W ofercie sklepów z dewocjonaliami znajdziesz podobizny o różnym charakterze, kolorystyce i wysokości. Mogą być dopełnieniem zarówno małej kapliczki ogrodowej, jak i zdobić niewielką półkę w miejscu, w którym będziesz oddawać się refleksji.

1)     Figura Pana Jezusa Zmartwychwstałego

Figura przedstawiająca Chrystusa jako Zwycięzcę Śmierci ma wiele interpretacji. Czasem prezentuje Pana Jezusa ubranego w białą szatę, jaką miał na sobie, gdy leżał w grobie. Innym razem Zbawiciel oprócz białej sukni ma zarzucony na ramiona purpurowy płaszcz, będący symbolem jego męczeństwa i przelanej krwi. Figura Chrystusa Zmartwychwstałego to Jezus, który w lewej ręce trzyma czerwony sztandar na drzewcu zakończonym krzyżem, a prawą unosi wysoko w geście błogosławieństwa. Sztandar to symbol zwycięstwa, a namalowany na nim krzyż przypomina o Jezusowej ofierze – życiu, które złożył na krzyżu za każdego z nas.

2)     Figura Pana Jezusa Miłosiernego

To jednak z najpiękniejszych i wymownych figur Chrystusa, która powstała po widzeniach św. Siostry Faustyny. Prezentuje Pana w jasnej, świetlistej szacie, który prawą rękę ma wzniesioną do błogosławieństwa, a lewą dotyka piersi, skąd wychodzą dwa promienie: czerwony i biały, oznaczające krew i wodę. Pod stopami Chrystusa znajduje się napis: „Jezu, ufam Tobie”. Te słowa nawiązują do miłosiernej miłości Jezusa. Kluczowa w relacji z Panem jest ufność, oznaczająca postawę dziecka wobec kochającego ojca, które w sposób bezwarunkowy mu się powierza.

3)     Figura Pana Jezusa Pasterza

Chrystus to pasterz swojego ludu, dlatego w figurze jest tak zaprezentowany, że w lewej ręce trzyma małe jagnię, a w drugiej kij pasterski. Pan spogląda na zwierzę pełen zatroskania i oddania i podkreśla, że nie zawaha się oddać za nie swoje życie. Często wizerunek Jezusa jako dobrego pasterza odsłania również u jego boku drugą owcę, która spogląda w górę, ku jego twarzy. To figura prezentująca miłość Chrystusa wobec swoich dzieci, które potrzebują dobrego przewodnika na ziemskim padole. Pan Jezus nosi białą, płócienną szatę i okryty jest czerwonym płaszczem.

4)     Figura Serce Pana Jezusa

Prezentuje Chrystusa, który tuż po zmartwychwstaniu udał się do Wieczernika, by spotkać swoich uczniów. Pan Jezus nosi białą suknię, ale przez jedno ramię ma zarzucony czerwony płaszcz, nawiązujący do jego krwi, jaką przelał na krzyżu. Na jego dłoniach i stopach wciąż widoczne są rany po gwoździach. Ręce Zbawiciela są skierowane do serca, które znajduje się w centralnym punkcie figury. Chrystus zapewnia nas o swojej miłości, otwierając swoje gorejące serce. Jest one oplecione cierniową koroną, która wyraża cierpienie i podkreśla, że Bóg zapragnął zbawienia grzesznej ludzkości przez śmierć swojego syna, bo mocno ukochał człowieka. Nad sercem unosi się płomień, który jest również symbolem żywej miłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here