Badania dotyczące różnych materiałów stosowanych w różnych branżach przechodziły poprzez dziesiątki lat bardzo dużą ewolucję. Zmiany metod badawczych oczywiście były uzależnione od postępu technologicznego. Obecnie, jeżeli chodzi o pomiary grubości różnych materiałów wykorzystywanych na przykład w różnych gałęziach przemysłu, bardzo często stosuje się badania ultradźwiękowe. To one właśnie będą umożliwiały wykrywanie wewnętrznych, ale także tych występujących na powierzchni niedociągnięcia. Dzięki takiemu badaniu można z dużą dokładnością określić umiejscowienie, a także rozmiar konkretnej niedociągnięcia występującej w materiale, który akurat badamy.
Co mogą wykryć badania ultradźwiękowe?
Jeżeli chodzi o konkretne niedociągnięcia, to badania ultradźwiękowe mogą głównie wykrywać pęcherze albo gniazda pęcherzy. Można również dzięki nim wykryć żużel albo przyklejenie brzegowe, czy też brak przetopu. Poza tym można też zlokalizować pęknięcie poprzeczne albo wyciek. Osoby wykorzystujące takie metody badawcze zwracają uwagę na zalety takie jak możliwość wykrycia nieciągłości posiadających średnicę porównywalną do długości fali. Poza tym zyskujemy tu także możliwość badania grubych i długich elementów. Przepuszczanie ultradźwięków możliwe jest, bowiem nawet w przypadku materiałów, które mają ponad 10 m. Poza tym dzięki takim badaniom ultradźwiękowym zyskujemy skuteczność i uniwersalność. Dodatkowo gwarantowaną mamy szybkość badania. Wyniki jak się okazuje, mogą być dostępne od razu po wykonaniu badania. Nieodłączną zaletą jest tu także bardzo wysoki stopień precyzji, jeśli chodzi o zlokalizowanie wad zewnętrznych i wewnętrznych konkretnych materiałów.
Szerokie zastosowanie badań ultradźwiękowych
Jeżeli chodzi o konkretne wykorzystanie metod takich jak badania ultradźwiękowe, to mają one szerokie zastosowanie w wielu bardzo zróżnicowanych gałęziach przemysłu. Dlatego też bardzo chętnie metoda taka jest stosowana przez wielu przedsiębiorców działających na przykład w przemyśle metalurgicznym albo energetycznym, czy też kolejowym. Z powodzeniem wykorzystuje się także takie badania w lotnictwie i wszelkich branżach pokrewnych, w których wykorzystuje się spawalnictwo. W jakich sytuacjach najczęściej możemy się kierować badaniami ultradźwiękowymi jako najlepszą metodą weryfikacji jakości materiału? Najczęściej ultradźwięki wykorzystuje się podczas odbioru i produkcji, czy też kontroli końcowej. Bardzo chętnie też ta metoda jest wykorzystywana na przykład w trakcie okresowych kontroli eksploatacyjnych. Są to badania niegenerujące kosztów i niezwykle skuteczne.