Badanie USG piersi

Kompleksowe badanie USG piersi to proces, któremu w sposób cykliczny powinna się poddać każda kobieta powyżej 30 roku życia. Stawka tak przemyślanej profilaktyki jest bardzo wysoka, gdyż to od niej zależy zdrowie a nawet życie kobiety. Badanie to jest bowiem bardzo istotne w kontekście wykrywania zmian nowotworowych w obrębie piersi.

ABC zabiegu – termin i sposób jego realizacji

Badanie USG piersi nie wymaga stosownego przygotowania. Oczywiście wielu lekarzy zaleca, by przystąpić do niego pomiędzy 1 a 10 dniem cyklu miesiączkowego. Nie jest to jednak reguła!

Badanie USG piersi Katowice jest całkowicie bezbolesne. Do jego realizacji wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, których oddziaływanie nie wyrządza żadnych szkód w organizmie. Każde badanie powinno być poprzedzone kompletnym wywiadem lekarskim, i – jeśli jest taka możliwość – poprzedzone dostarczeniem stosownej dokumentacji z poprzednich badań USG i mammografii.

Kiedy warto wykonać?

USG piersi powinno być wykonywane systematycznie przez kobiety po 30 roku życia, ale też przez te panie, które wykryły coś niepokojącego w funkcjonowaniu swoich piersi.

Takim “czynnikiem zagrożenia może być np. narastający ból w ich okolicach, ale też wyczuwalne zmiany w postaci guzków i innych nieciągłości. Bardzo poważnym objawem, który determinuje konieczność przeprowadzenia badania USG w obrębie piersi jest też pojawienie się charakterystycznej wydzieliny, sączącej się najczęściej z gruczołu. Wskazaniem do przeprowadzenia badania są też tendencje genetyczne, czyli obecność raka piersi u osób z najbliższej rodziny.

Badanie to nie wyrok!

Należy pamiętać, że badanie USG piersi Katowice nie jest równoznaczne z wystąpieniem nowotworu.

Większość z tych objawów może towarzyszyć innym schorzeniom, które nie mają nic wspólnego ze zmianami o charakterze onkologicznym. Należy przy tym pamiętać, że nawet wykrycie jakichkolwiek zmian (przy regularnym badaniu) najczęściej dotyczy niewielkich guzków, które można łatwo wyeliminować za pomocą standardowych procedur medycznych.

Podsumowanie

W badaniu ultrasonograficznym piersi bardzo ważnymi kwestiami są czas i terminowość (regularność) przeprowadzanych badań. Dzięki temu kobieta może mieć pewność, że nawet w przypadku wykrycia ewentualnych zmian, ich wyleczenie będzie stosunkowo proste i mało obciążające dla organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here