Wiolonczela instrument strunowy smyczkowy

0
1717

Instrumenty strunowe stanowią jedną z grup instrumentów muzycznych. Wśród nich znajdują się instrumenty smyczkowe, do których należy wiolonczela. Co do wielkości, jest ona druga po kontrabasie. Instrument pochodzi z XVI wieku i został zbudowany na wzór skrzypiec. Może być wybierany jako instrument samodzielny i w charakterze akompaniamentu. Wchodzić w skład obsady orkiestry symfonicznej, kameralnej, oraz kwartetu smyczkowego.

Budowa wiolonczeli

Instrument charakteryzuje się dużym pudłem rezonansowym ze specyficznymi wycięciami w kształcie litery f. Pudło rezonansowe jest najistotniejszym elementem instrumentu smyczkowego. Jego zadanie polega na wzmocnieniu dźwięku generowanego przez struny. Jest ono wykonane z kilku gatunków drzewa i odpowiada za brzmienie instrumentu i jakość dźwięku. Wiolonczela posiada gryf zakończony główką w kształcie ślimaka i mostkiem podpierającymi struny. Struny są napięte i zaczepione na strunociągu. Obecnie wykonuje się je przeważnie ze stali, a kiedyś robiono je z jelit zwierząt i drutów. Struny pociąga się smyczkiem wykonanym z drewna i włosia. Ze względu na jej rozmiar, na wiolonczeli gra się w pozycji siedzącej. Podstawa pudła rezonansowego oparta jest o ziemię, a instrument obejmuje się kolanami. Instrument posiada cztery struny strojone w kwintach.

Historia instrumentu

Jest to barokowy instrument z grupy skrzypiec, z XVI wieku. Pierwsze egzemplarze posiadały trzy struny. Był to ulubiony instrument arystokratów. Wiolonczela jest wykorzystywana w większości gatunków muzyki. Jej wersję elektryczną słyszy się często w muzyce pop. Została skonstruowana przez Teremana, na zlecenie znanego dyrygenta Stokowskiego. Mówi się, że dźwięk wiolonczeli najbardziej przypomina głos ludzki. Jest ciepły, głęboki, soczysty i uważa się go za posiadający idealną barwę w muzyce. W wysokich rejestrach brzmi wyraźnie i konkretnie.

Nauka gry na wiolonczeli

Mogą ją podjąć dzieci od 5-go roku życia. Trwa 6 lat w przypadku dzieci, a 4 lata w przypadku młodzieży i dorosłych. Lekcje odbywają się indywidualnie, dwa razy w tygodniu. Gra na wiolonczeli jest pomocna przy nauce porządku i dyscypliny psychicznej. Rozwijają się zdolności artystyczne i wyobraźnia, co jest bardzo korzystne zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Bardzo ważna jest rola nauczyciela, do którego trzeba mieć zaufanie, żeby utrwalić pozytywny stosunek do nauki gry na instrumencie. Ważne jest też zaangażowanie obu stron od samego początku, ponieważ nauka gry na tym instrumencie nie jest łatwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here